Rezort pod vedením ministra Juraja Draxlera a ním priamo riadená organizácia Štátny inštitút odborného vzdelávania si prenajímajú priestory od firmy, ktorej stopercentným vlastníkom je schránková firma Sirap Holding z cyperskej Nikózie. Štátne inštitúcie zaplatia za päťročný nájom v administratívnej budove na bratislavských Kramároch vyše 2,7 milióna eur. Ministerstvo sa tvári, že schránku v pozadí nevidí.

Blízko J&T

Trojpodlažná administratívna budova stojí na Stromovej ulici, blízko ministerstva školstva. Vedenie rezortu v ostatných rokoch presúva svojich pracovníkov z budov roztrúsených po Bratislave do moderných biznis centier a uvoľnené nehnuteľnosti predáva. Dôvodom sú nevyhovujúce podmienky v pôvodných kanceláriách či nárast počtu pracovníkov, ktorý súvisí napríklad s realizáciou veľkých eurofondových projektov.

Nehnuteľnosť patrí eseročke Stromová offices z Bratislavy, ktorej jediným vlastníkom je firma Sirap Holding z Cypru. Legislatíva daňového raja umožňuje tamojším firmám tajiť skutočných vlastníkov, verejné zdroje však naznačujú, že peniaze zo štátneho rozpočtu putujú do jednej z „divízií“ finančnej skupiny J&T.

Sirap Holding sídli na adrese, ktorá spája viaceré firmy tejto skupiny a jeho riaditeľom je Anastasios Angelides, pričom osoba s rovnakým menom je zamestnancom ďalšej cyperskej firmy Bridge Global Solutions Services, ktorá sa v minulosti volala J&T Global Services a jej riaditeľkou je spoluvlastníčka J&T Private Equity Group Jarmila Jánošová. Developerom projektu Stromová offices bola J&T Real Estate, k otázkam vlastníctva budovy sa TRENDu ani po viac ako dvoch týždňoch nevyjadrila.

Vedenie rezortu schránku na Cypre odmieta vidieť. „Ministerstvo hradí nájomné za nájom nebytových priestorov na slovenský účet spoločnosti Stromová offices so sídlom v Bratislave a nemá vedomosť o posielaní peňazí do schránkovej firmy na Cypre,“ zopakovala stanovisko hovorkyňa Martina Slušná aj po tom, čo TREND rezort na schránku v pozadí upozornil.

Bez tendra

Aj keď ide o verejné peniaze, vlastník nehnuteľnosti získal biznis bez verejného obstarávania. Zákon o verejnom obstarávaní sa totiž nevzťahuje na nadobúdanie alebo nájom nehnuteľností.

„Napriek tomu sa ministerstvo rozhodlo nad rámec zákona súťažiť nájom nebytových priestorov formou obchodnej verejnej súťaže. Úspešný navrhovateľ splnil všetky požiadavky výzvy, ktoré sa týkali geografickej lokalizácie, požiadaviek, najnižšej a najekonomickejšej ceny,“ uviedla hovorkyňa rezortu M. Slušná.

Obchodná verejná súťaž umožňuje podľa odborníkov obstarávateľovi väčšiu voľnosť pri výbere a nemá také prísne pravidlá ako obstarávanie. „Miera transparentnosti je nižšia a účastníci súťaže nemajú k dispozícii také silné revízne postupy ako v prípade verejného obstarávania,” hovorí odborník na verejné obstarávanie Juraj Revický zo spoločnosti Tatra Tender.

Ministerstvo aj Štátny inštitút odborného vzdelávania platia za kancelárie 13,90 eura za štvorcový meter bez DPH mesačne, čo odborníci na reality považujú za vyšší stred trhových cien v danej lokalite.

Ministerstvo si dalo cenu pred podpisom nájomnej zmluvy odobriť realitnou spoločnosťou, ktorá ju označila za trhovú.

Pre porovnanie, za ministra školstva Dušana Čaploviča si rezort prenajal priestory v budove Reding Tower II v Rači za 22,78 eura za štvorcový meter za mesiac. Nájom však zrušil po tom, čo poslanec Miroslav Beblavý upozornil, že v tom čase bolo možné získať prenájom menších priestorov v rovnakej budove za 12,85 eura za štvorcový meter mesačne.

Dobrý biznis

Vlastník budovy však zrejme získal dobrý biznis, keďže nájom zo strany štátu mu splatí takmer celú investíciu do budovy. Štátne inštitúcie si prenajali budovu na päť rokov, počas ktorých zaplatia 2,76 milióna eur. Ďalšieho takmer pol milióna eur už zaplatil za prenájom Štátny inštitút odborného vzdelávania, ktorý si svojich vyše tisíc štvorcových metrov prenajíma už od septembra 2013. V tom čase budovu vlastnila iná eseročka – Wayden, a tú zase iná cyperská firma – Patronka Development, ktorú však osoby v orgánoch opäť spájajú so štruktúrami skupiny J&T.

No a eseročka Wayden podľa účtovnej závierky kúpila budovu v lete 2013, zhruba mesiac pred uzavretím zmluvy so Štátnym inštitútom odborného vzdelávania, za 3,1 milióna eur. Nájomné zo strany dvoch bánk, reštaurácie a ďalších komerčných subjektov, ktoré si prenajímajú takmer celé prízemie budovy, sú tak pre spoločnosť v podstate príjemným bonusom.