Taliansko je ochotné poslať Ukrajine ďalšie zbrane, ak je to potrebné, ale konečné rozhodnutie urobí Európska únia (EÚ). Na spoločnej tlačovej konferencii s fínskou premiérkou Sannou Marinovou to v stredu uviedol taliansky premiér Mario Draghi. Informovala o tom agentúra ANSA.

Proti posielaniu zbraní

Niekoľko strán v Draghiho koaličnej vláde národnej jednoty je proti posielaniu ďalších zbraní Kyjevu. ,,Chceme pomáhať Ukrajine brániť sa," vyhlásil taliansky premiér. ,,Robili sme to v minulosti a budeme to robiť znova, keď bude treba. Európania stoja všetci za Ukrajinou, sme vernými členmi Únie," dodal Draghi.

Protisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S) a pravicová strana Liga Severu, dva z najväčších politických subjektov v talianskom parlamente, sa postavili do čela odporu proti ďalším dodávkam zbraní Kyjevu a trvajú na tom, že každú novú zásielku musí schváliť parlament.

Podpora Fínska a Švédska

Líder M5S a expremiér Giuseppe Conte vyhlásil, že ,,Taliansko poslalo Kyjevu dosť zbraní". Draghi v stredu na tlačovej konferencii s fínskou premiérkou Marinovou zároveň povedal, že Taliansko podporuje snahy Fínska a Švédska vstúpiť do Severoatlantickej aliancie (NATO). ,,Je to historická chvíľa pre Európu a Fínsko," uviedol podľa portálu britskej stanice Sky News.

,,Žiadosť o vstup do NATO je jasnou odpoveďou na inváziu Ruska na Ukrajine a na hrozbu, ktorú Rusko predstavuje pre mier v Európe, pre našu kolektívnu bezpečnosť. Taliansko podporuje schválenie oficiálnej žiadosti Fínska a Švédska (o členstvo v NATO)," doplnil premiér.

Ďalšie dôležité správy

Taliansky premiér Mario Draghi počas prejavu pred poslancami Európskeho parlamentu v Štrasburgu v utorok 3. mája 2022.
Neprehliadnite

Ukrajina potrebuje „Marshallov plán“, vyhlásil Draghi v Spojených štátoch