„Prípad DPH, o ktorom budeme informovať pravdepodobne zajtra (v stredu), sa vyšetruje štyri roky, možno aj viac, v operatívnej rovine,“ cituje denník N T. Gašpara, ktorý tak reagoval na otázku, prečo sa ešte nezačalo stíhanie v kauze developera blízkeho Smeru Ladislava Bašternáka.

Aktuálna razia sa týka podvodov s DPH, kde mala štátu vzniknúť škoda vyše 10 miliónov eur. Skupina z východného Slovenska ju mala spôsobiť neoprávneným nárokom na vratky DPH od štátu cez fingované obchody a faktúry s betonárskou oceľou. Tú mala obchodovať aj s firmami mimo Slovenska, v Česku a Maďarsku.

Podľa niektorých médií prípad siaha k bývalej oceliarni pri Strážskom. No podľa informácií TRENDu je pravdepodobnejšia verzia o inej východoslovenskej skupine, ktorá sa orientovala práve na betonársku oceľ. Tento prípad má označenie Valčeky.

Ani zadržanie desiatok obvinených nemusí ale znamenať ich postavenie pred súd, či dokonca odsúdenie. Tak tomu bolo aj napríklad v takmer 80-miliónovej DPH kauze okolo Milana Chovanca, tiež z východného Slovenska, kde boli tiež ešte v máji 2012 obvinené desiatky ľudí, no hlavný aktér je momentálne na slobode a žiadne väčšie rozhodnutie v prípade definitívne doteraz nepadlo. V prípade navyše figurujú špičky vládnej Smer-SD, TREND o ňom informoval začiatkom roka.

T. Gašpar poznámkou o štvorročnom konaní polície obhajoval svoje vyjadrenie, že podľa neho sa nedajú už robiť závery, či je skoro alebo neskoro na stíhanie niekoho v dvojmiliónovej kauze L. Bašternáka. Dodal, že vyšetrovanie DPH káuz je závislé od rýchlosti právnej pomoci od zahraničných policajných zborov či daňových kontrol.

NAKA začala dvojmiliónovú vratku DPH vyplatenú začiatkom roka 2012 firme L. Bašternáka vyšetrovať na jar tohto roka. Predtým už raz jej vyšetrovanie po podnete daňových kriminalistov (KUFS) odmietla.

„Keď budú dôkazy na rozhodnutie, tak to určite vyšetrovateľ urobí. Je tam stále aj dozor prokurátora, ktorý môže upozorňovať na nečinnosť. Nemám informácie, že by sa tieto kauzy nevyšetrovali alebo v nich boli prieťahy,“ cituje doplnenie policajného prezidenta denník N.