Bieloruský vodca Alexander Lukašenko dnes nariadil uviesť všetky bezpečnostné zložky do stavu pohotovosti. Hodlá tiež nastoliť väčšiu disciplínu v spoločnosti, uviedli bieloruské štátne médiá. Podľa agentúry DPA tým Lukašenko na pozadí vojny na Ukrajine pripravuje krajinu na vyhlásenie vojnového stavu.

Lukašenko: Chcú zvrhnúť bieloruský režim

„Ak je nutné uviesť nejakú vojenskú zložku do pohotovosti podľa vojnových noriem, potom to musíme urobiť,“ uviedol Lukašenko podľa agentúry BelTA s tým, že situácia v regióne je „veľmi vážna“. Na Ukrajine sa podľa neho formujú jednotky, ktoré chcú zvrhnúť bieloruský režim a pripojiť krajinu k NATO. Lukašenko tiež povedal, že má byť urýchlene vytvorená bieloruská domobrana.

„Našej spoločnosti chýba disciplína“

Šesťdesiatosemročný autoritársky vládca tiež odkázal, že bieloruskej spoločnosti „chýba disciplína“. „Musíme zmobilizovať všetky vládne orgány, aby v krajine zaviedli disciplínu a poriadok,“ povedal Lukašenko na stretnutí so šéfom bieloruskej bezpečnostnej rady Aljaksandrom Valfovičom.

Bielorusko je doteraz najsilnejším podporovateľom ruskej invázie na Ukrajinu, pričom Lukašenko dal ruským silám k dispozícii bieloruské územie pre ozbrojené útoky voči svojmu susedovi. Bieloruská armáda tiež pravidelne organizuje cvičenia na hraniciach s Ukrajinou.

Ďalšie dôležité správy

Ruský prezident Vladimir Putin sleduje vojenské cvičenie Vostok 2022.
Neprehliadnite

Putin nariadil posilniť zbrojenie. Obvinil USA, že chcú mať dominantné postavenie