Dovoz ruského koksovateľného uhlia do Číny v apríli vystúpil na rekord. Pomohli k tomu výrazné zľavy v porovnaní s ostatnými dodávateľmi a zmena v prístupe niektorých bánk. Celkom do Číny z Ruska dorazilo po mori 1,37 milióna ton koksovateľného uhlia, dôležitého najmä na výrobu ocele, vyplýva z údajov analytickej spoločnosti Kpler. V marci dovoz predstavoval 922 673 ton a vlani v apríli takmer 750 000 ton.

Ťažké časy na trhu

Vlani Čína dovážala v priemere 4,55 milióna ton koksovateľného uhlia mesačne. Ďalšími veľkými dodávateľmi koksovateľného uhlia do Číny sú Indonézia, Mongolsko, Spojené štáty, Austrália a Kanada.

Svetové trhy s uhlím zažívajú ťažké časy od ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá vyvolala obavy zo sankcií na suroviny dovážané z Ruska. To je šiestym najväčším producentom uhlia na svete. Väčšina svetových dovozcov sa od februára, keď Moskva začala inváziu, ruským dodávkam vyhýba. Niektorí odberatelia v Číne ale minulý mesiac prudko zvýšili nákupy, keď si zaistili potrebné dohody s bankami. Čína je najväčším spotrebiteľom uhlia na svete.

Obchod sa obnovil

Obchod s uhlím medzi Čínou a Ruskom sa koncom februára zastavil, pretože banky pozastavili vydávanie akreditívov, keď USA a ich spojenci sľúbili, že zablokujú niektorým ruským bankám prístup do medzinárodného platobného systému SWIFT. Niektoré čínske banky však zmiernili obmedzenia týkajúce sa akreditívov pre vybraných klientov a obchod s uhlím sa v marci obnovil, aj keď niektoré prekážky v doprave a poistení pretrvávajú.

„Firmy, ktoré môžu získať akreditív, nakupujú lacné ruské uhlie nielen pre seba, ale aj pre ďalší predaj tým, ktorí majú s platbami problémy," povedal agentúre Reuters jeden z pekinských obchodníkov, ktorý si neželal byť menovaný.

Údaje čínskeho štatistického úradu ukazujú, že celkový dovoz uhlia v apríli v porovnaní s marcom vzrástol o 43 percent. Detailné dáta podľa pôvodu budú zverejnené až 20. mája.

Výrazné zľavy

Silným lákadlom pre odberateľov sú výrazné zľavy, ktoré ponúkajú ruskí exportéri. Prémiové ruské koksovateľné uhlie sa v severočínskych prístavoch v apríli predávalo v priemere za 386 dolárov za tonu, zatiaľ čo austrálske uhlie podobnej kvality za 473 dolárov za tonu, uvádzajú obchodníci. Ceny domáceho prémiového koksovateľného uhlia sa v apríli pohybovali okolo 3 260 jüanov. Dovážané uhlie podlieha 13-percentnej dani z pridanej hodnoty.

Podľa obchodníkov sa aprílová dovozná horúčka zrejme pretiahla aj do začiatku mája. Záujem Číny o suroviny na výrobu ocele ale možno klesne, pretože obmedzenie pohybu, ktorých cieľom je zastaviť šírenie choroby covid-19, tlmí hospodársku aktivitu a ziskovosť oceliarní.

Miera využitia kapacít vysokých pecí v 247 oceliarňach v Číne na začiatku mája predstavovala 81,9 percenta. Bola tak pod 90 percentami z apríla 2021, ukázali údaje poradenskej spoločnosti Mysteel.

Ďalšie dôležité správy

WA16 Varna - Žena naberá 7. januára 2009 uhlie na trhu s uhlím v bulharskej Varne.  Vo štvrtok 8. januára 2008 už druhý deò sú úplne pozastavené dodávky zemného plynu do Európy. Dôvodom je rusko-ukrajinský spor. Vo východnej Európe sa v tejto súvislosti zatvorili závody, školy a desa tisíce ¾udí sa snaží využíva iné zdroje energie. FOTO TASR/AP           A woman collects coal at an open air coal market in the town of Varna east of the Bulgarian capital Sofia, Wednesday, Jan. 7, 2009, as gas su
Neprehliadnite

Čína plánuje od mája pozastaviť dovozné clá na uhlie