Takmer 25 percent Slovákov sa tento rok nechystá na žiadnu dovolenku. Aktuálna ekonomická situácia a napätý rodinný rozpočet nedovoľuje až 37 percent opýtaných plánovať tento rok letnú dovolenku. Viac ako 38 percent Slovákov sa však na dovolenku chystá. Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizoval pracovný portál Kariéra.sk a do ktorého sa zapojilo 3 255 respondentov.

Väčšina preferuje dovolenku na Slovensku

Pomerne veľký záujem prejavili Slováci o dovolenku v zahraničí. Až 32 percent má záujem si oddýchnuť v jednej z obľúbených prímorských destinácií a 6 percent sa nebráni absolvovať poznávací zájazd v zahraničí. Napriek uvoľneným protipandemickým opatreniam a možnosti vycestovať za hranice však 49 percent opýtaných preferuje dovolenku na Slovensku. Dovolenku doma aj v zahraničí podľa prieskumu plánuje zhruba 13 percent Slovákov.

Obmedzený rozpočet pre infláciu 

Výrazným faktorom, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v rozhodovaní, sú financie. Zdražovanie energií a potravín výrazne ovplyvnilo nielen rozpočet, ale aj rozhodnutie Slovákov, koľko sú ochotní minúť na dovolenku. Aj z toho dôvodu sa viac ako tretina nechystá tento rok dovolenkovať a 13 percent môže zo svojho rodinného rozpočtu ukrojiť do 200 eur na jedného člena. Takmer 20 percent opýtaných plánuje na dovolenku minúť 200 až 500 eur. Približne 18 percent má k dispozícii 500 až 1 000 eur. Viac ako 1 500 eur na osobu je ochotných zainvestovať len necelých 8 percent Slovákov.

Ďalšie dôležité správy

Štvorica sa obohatila o viac než 4 milióny eur. (Ilustračné foto)
Neprehliadnite

Inflácia vo Švajčiarsku prekonala 3 percentá. Na Slovensku dosiahla novú úroveň 12,6 percenta