Dôvera generálnych riaditeľov (CEO) na Slovensku v rast ekonomiky vo svete a v rast vlastnej firmy v septembri oproti januáru vzrástla. Po rekordnom pesimizme z prelomu rokov ešte pred príchodom pandémie nového koronavírusu sa strojnásobil podiel CEOs, ktorí očakávajú zrýchlenie rastu globálnej ekonomiky. Riaditelia sú optimistickejší aj čo sa týka rastu tržieb ich spoločností, vyplýva z aktuálneho prieskumu celosvetovej poradenskej siete PwC.

V septembri 84 percent generálnych riaditeľov veľmi verilo a trochu verilo, že ich firma porastie. Začiatkom tohto roku to bolo 71 percent. Riaditelia firiem na Slovensku pevne veria, že ich spoločnosti zvládnu zabezpečiť bezpečné pracovné prostredie, udržať si talenty, riadiť pohodu a morálku zamestnancov a zladiť potreby všetkých zainteresovaných strán. 

Učitelia pri vyučovaní pracujú s rôznymi geometrickými tvarmi a farbami, aby upútali svojich študentov.
Neprehliadnite

Slovensko patrí ku krajinám EÚ s najnižším nástupným platom učiteľov

V septembri až tri štvrtiny šéfov slovenských firiem plánovalo realizovať iniciatívy na zvýšenie efektívnosti výroby či prevádzky. Až 62 percent generálnych riaditeľov na Slovensku nerozmýšľalo nad zrušením plánovaných investícií. Lídri firiem plánujú najviac urýchlenie automatizácie a zavedenie nových spôsobov práce, zmenu bezpečnostných opatrení a požiadaviek na pracovisku a zlepšenie práce na diaľku. Odloženie alebo zrušenie investícií zvažuje 38 percent riaditeľov. Obmedzili by kapitálové výdavky, neinvestovali do zvyšovania počtu zamestnancov a nezvyšovať prevádzkové náklady.

Generálni riaditelia sa najviac obávajú globálneho hospodárskeho poklesu, novej vlny pandémie ochorenia Covid-19, poklesu dôvery spotrebiteľov. Ich obavy sa za trištvrte roka zásadne zmenili. Pred pandémiou sa najviac obávali populizmu, zvyšovania daňového zaťaženia, daňovej neistoty a protekcionizmu. ,,Ak nás pandémia niečomu naučila, tak rozhodne tomu, že jedine poznatky, vedomosti, úcta k faktom a úcta ku kvalite vzdelania nám pomôže posunúť naše firmy a celú spoločnosť úspešne ďalej," komentovala výsledky Věra Výtvarová, Country Managing Partner, PwC Slovensko.

Lídri firiem by investovali miliardy z EÚ najmä do opatrení podporujúcich inteligentnú spoločnosť. Najviac financií by podľa nich malo ísť na opatrenia podporujúce inteligentnú spoločnosť. Ich odpoveď korešponduje s výsledkami CEO prieskumov v minulých rokoch, keď lídri firiem na Slovensku považovali za najväčšie hrozby pre podnikanie na Slovensku práve kvalitu školstva.

nakupne centrum obchod
Neprehliadnite

Štát ponúkol dotácie na nájmy. Sulíka prekvapil malý záujem

Prieskum realizovala spoločnosť PwC v spolupráci so slovenskou edíciou magazínu Forbes jedenástykrát. Oslovení riaditelia odpovedali prostredníctvom on-line dotazníka v dvoch vlnách, a to v období od 5. decembra 2019 do 31. januára 2020 a od 31. augusta do 21. septembra. Na prieskume sa v prvej vlne zúčastnilo 143 a v druhej vlne 105 generálnych riaditeľov firiem pôsobiacich na Slovensku.