Dôvera investorov z eurozóny v ekonomiku sa vo februári prekvapujúco zhoršila. Ukázali to v pondelok údaje z najnovšieho prieskumu renomovaného inštitútu Sentix. Podľa prieskumu sa index dôvery, ktorý odráža náladu investorov v 19 štátoch menovej únie, vo februári 2021 znížil na -0,2 bodu z 1,3 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Ekonómovia pritom očakávali, že sa index zvýši na 1,9 bodu.

ECB
Neprehliadnite

Ekonómovia vyzvali ECB, aby odpísala časť verejných dlhov eurozóny

Anketa ďalej ukázala, že čiastkový index súčasnej situácie v ekonomike klesol vo februári na -27,5 z -26,5 bodu v januári. Rovnako aj index očakávaní sa znížil na 31,5 bodu z januárových 33,5 bodu. Sentix upozornil, že permanentné predlžovanie blokád (lockdown) by sa mohlo stať problémom, pretože rozdiel medzi očakávaniami a súčasnou situáciou je extrémne veľký. „Je to potenciál pre dočasnú dezilúziu," uviedol inštitút v správe.

Sentix zverejnil aj výsledky prieskumu z Nemecka, ktoré je najväčšou ekonomikou eurozóny. Tie odhalili, že dôvera nemeckých investorov vo februári klesla na 8,6 bodu z 9,2 bodu v januári. Zatiaľ čo čiastkový index súčasnej situácie v Nemecku dosiahol -15,5 bodu, čo je jeho najvyššia úroveň od marca 2020, index očakávaní klesol na 35,8 z 37,5 bodu.