Investorom v eurozóne sa opäť zlepšila nálada. Ich dôvera v ekonomiku regiónu v júni vzrástla už štvrtý mesiac po sebe a na najvyššiu úroveň od februára 2018. Podporilo ju opätovné otváranie reštaurácií a podnikov v cestovnom ruchu po poklese počtu nových prípadov ochorenia Covid-19. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu renomovaného inštitútu Sentix.

Podľa prieskumu sa index dôvery, ktorý odráža náladu investorov v 19 štátoch menovej únie, v júni zvýšil na 28,1 bodu z 21 bodov v máji. Tento výsledok prekonal odhady analytikov ktorí očakávali, že júnový index dosiahne 26 bodov.

EBE 33 Pretória - Francúzsky prezident Emmanuel Macron počas prejavu na pôde francúzskeho veľvyslanca v juhoafrickej Pretórii v sobotu 29. mája 2021. Macron končí dvojdňovú návštevu Južnej Afriky. FOTO TASR/AP
French President Emmanuel Macron speaks to the French community at the residence of the French Ambassador in Pretoria, South Africa, Saturday, May 29, 2021. Macron was on a two-days visit to South Africa. (AP Photo/Jerome Delay)
Neprehliadnite

Francúzsko je stále najatraktívnejšou európskou krajinou pre zahraničných investorov

Prieskum ukázal tiež, že aj čiastkový index súčasných podmienok v eurozóne tento mesiac strmo vzrástol na 21,3 zo 6,3 bodu v máji. Len index očakávaní investorov mierne klesol na 35,3 z 36,8 bodu pred mesiacom.

„Eurozóna čoraz viac zanecháva za sebou bolestivé straty z roka poznačeného koronavírusom,“ uviedol riaditeľ Sentix Manfred Hübner. Upozornil však, že aj keď ekonomika naberá na sile, existujú riziká, ktoré môžu brzdiť jej rast, ako sú napríklad stúpajúce ceny. Prieskum inštitútu Sentix sa uskutočnil od 3. do 5. júna a zúčastnilo sa na ňom 1 139 investorov.