Podľa ZEW kľúčový index dôvery nemeckých investorov, ktorý vyjadruje ich očakávania na najbližších šesť mesiacov, sa v septembri zvýšil na 77,4 bodu zo 71,5 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Dosiahol tak najvyššiu hodnotu od mája 2000. Analytici pritom odhadovali, že klesne na 69,8 bodu.

To signalizuje, že investori očakávajú viditeľné oživenie najväčšej európskej ekonomiky. Ani stagnujúce rokovania o brexite a rast nových prípadov ochorenia COVID-19 tak nedokázali utlmiť ich pozitívnu náladu, skonštatoval prezident ZEW Achim Wambach. Upozornil však, že negatívny výhľad bankového sektora poukazuje na obavy zo zlyhaných úverov v nasledujúcich šiestich mesiacoch.

Prepad ekonomiky
Neprehliadnite

Slovenská ekonomika sa výrazne prepadla, mohlo byť aj horšie

Prieskum ukázal tiež zlepšenie hodnotenia súčasnej hospodárskej situácie v Nemecku. Príslušný čiastkový index sa v septembri zvýšil o 15,1 bodu na -66,2 z -81,3 bodu pred mesiacom, zatiaľ čo ekonómovia počítali s jeho nárastom na -72 bodov.

Aj v prípade eurozóny sa index dôvery v septembri zvýšil o 9,9 bodu na 73,9 bodu, čo je jeho najvyššia úroveň od februára 2004. A čiastkový ukazovateľ súčasnej ekonomickej situácie stúpol o 8,9 bodu na -80,9 bodu.