Dôvera investorov v ekonomiku Nemecka aj celej eurozóny v januári vzrástla. A viac, ako analytici odhadovali. Dôvodom sú očakávania, že výskyt nových prípadov ochorenia covid-19 sa začiatkom leta zníži, čo umožní oživenie ekonomiky. Ukázal to v utorok prieskum Centra pre výskum európskeho hospodárstva (ZEW).

Podľa ZEW kľúčový index dôvery nemeckých investorov, ktorý vyjadruje ich očakávania na najbližších šesť mesiacov, sa v januári zvýšil na 51,7 bodu z 29,9 bodu v decembri. Ekonómovia pritom odhadovali, že stúpne na 32 bodov.

Zlepšenie ekonomických vyhliadok

„Ekonomické vyhliadky sa so začiatkom nového roka výrazne zlepšili. Väčšina expertov na finančné trhy predpokladá, že hospodársky rast v nasledujúcich šiestich mesiacoch ožije,“ uviedol vo vyhlásení prezident ZEW Achim Wambach.

„Je pravdepodobné, že fáza ekonomického oslabenia zo 4. štvrťroka 2021 bude čoskoro prekonaná. Hlavným dôvodom je predpoklad, že do začiatku leta výrazne klesne výskyt nových prípadov ochorenia covid-19,“ dodal.

Ale hodnotenie súčasnej ekonomickej situácie v Nemecku sa v aktuálnom prieskume opäť zhoršilo, pričom zodpovedajúci ukazovateľ klesol o 2,8 bodu na -10,2 z -7,4 bodu v decembri, zatiaľ čo analytici predpovedali, že dosiahne -8,5 bodu.

Zvýšenie indexu dôvery

V prípade eurozóny sa januárový index dôvery ZEW medzimesačne zvýšil o 22,6 bodu na 49,4 bodu, čo je najviac od júla 2021.

V januári predpovedalo 57,3 percenta opýtaných analytikov zlepšenie ekonomickej aktivity v eurozóne, zatiaľ čo 7,9 percenta očakávalo jej zhoršenie a 34,8 percent nepredpokladalo žiadne zmeny.

Ukazovateľ súčasnej ekonomickej situácie v eurozóne však v prvom mesiaci roka klesol o 6,2 bodu na -3,9 bodu, zatiaľ čo inflačné očakávania sa znížili o 5,4 bodu na -38,7 bodu.

Ďalšie dôležité správy

Výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu Kristalina Georgievová
Neprehliadnite

Vlády krajín eurozóny by mali pokračovať v podpore svojich ekonomík