Index dôvery na december klesol na 13,5 bodu z novembrových 18,3 bodu. Pokles bol výraznejší, než očakávali analytici. Tí v ankete agentúry Reuters decembrovú hodnotu indexu odhadovali v priemere na 15,9 bodu.

Krivka
Neprehliadnite

Nálada investorov v eurozóne klesla v októbri na polročné minimum

Na vine sú koronavírusové opatrenia

Na hodnotenie súčasných ekonomických podmienok malo podľa šéfa Sentixu Manfreda Hübnera negatívny vplyv sprísnenie koronavírusových opatrení, najmä v Nemecku a Rakúsku. „Spomalenie hospodárskeho rastu a dokonca aj recesie už sa nezdajú byť vylúčené," uviedol Hübner.Index súčasných podmienok klesol na 13,3 bodu z novembrových 23,5 bodu. Pokles tak vykázal už tretí mesiac za sebou. Index očakávania naopak vzrástol, a to o pol bodu na 13,8 bodu.

Nemecká ekonomika rástla vďaka výdavkom domácnosti

Index dôvery v nemeckú ekonomikuv klesol piaty mesiac za sebou a dostal sa najnižšie od marca. Nemecko je najväčšou ekonomikou v eurozóne a najväčším obchodným partnerom Slovenska. „Sprísňovanie koronavírusových opatrení a najmä obmedzenia vstupu zákazníkov do obchodov vytvárajú na situáciu v Nemecku značný tlak," uviedol Hübner. V treťom štvrťroku boli výdavky domácností jediným motorom rastu nemeckej ekonomiky, pretože priemysel sa stretával s výpadkami v dodávateľských reťazcoch.

Reálny dosah investície Volkswagenu ukáže čas
Neprehliadnite

Nemecké spoločnosti sú na Slovensku dosť spokojné, rady by zamestnali viac ľudí