Dôvera investorov v ekonomiku eurozóny sa v marci vyšplhala najviac za rok. Respondenti lepšie hodnotia súčasnú situáciu a nádej im dáva tiež pokračujúce očkovanie proti Covidu-19 vo svete. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktoré dnes zverejnila spoločnosť Sentix.

Index dôvery Sentix vystúpil na päť bodov z februárových mínus 0,2 bodu. Je tak najvyšší od februára 2020. Analytici v ankete agentúry Reuters predpovedali nárast indexu na 1,9 bodu.

Na ilustračnej snímke bratislavské nákupné centrum Eurovea počas lockdownu v rámci druhej vlny padnémie ochorenia Covid19.
Neprehliadnite

Slovenská ekonomika minulý rok klesla prvýkrát od roku 2009

Globálna očkovacia kampaň zdarne pokračuje a zvyšuje nádej na účinnú ochranu, uviedol Sentix. „Tieto trendy umožňujú rýchlejšie otvorenie ekonomiky. Na to investori vsádzajú," dodal.

Čiastkový index očakávaní v marci stúpol na 32,5 z februárových 31,5 bodu. Index hodnotenia súčasnej situácie potom vzrástol na mínus 19,3 z mínus 27,5 bodu v predchádzajúcom mesiaci.

Za celý minulý rok ekonomika eurozóny klesla o 6,8 percenta. Prepad spôsobili hlavne opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu.