Dôvera investorov v ekonomiku eurozóny v máji vystúpila na maximum od marca 2018. Prispel k tomu rast čiastkového indexu očakávaní, ktorý je na rekorde, a optimistické hodnotenie súčasnej situácie.

Index dôvery sa zvýšil na 21 bodov z aprílovej hodnoty 13,1 bodu. Nárast bol oveľa výraznejší, než očakávali analytici, ktorí v ankete agentúry Reuters májovú hodnotu indexu odhadovali na 14 bodov. Čiastkový index hodnotenia súčasnej situácie sa dostal do pozitívneho pásma a vystúpil najvyššie od mája 2019. Čiastkový index očakávaní vzrástol na rekordných 36,8 bodu z aprílových 34,8 bodu.

Berkshire Hathaway Chairman and CEO Warren Buffett, left, and Vice Chairman Charlie Munger, briefly chat with reporters Friday, May 3, 2019, one day before Berkshire Hathaway's annual shareholders meeting. An estimated 40,000 people are expected in town for the event, where Buffett and Munger preside over the meeting and spend hours answering questions. (AP Photo/Nati Harnik)
Neprehliadnite

Dvaja významní investori varujú pred prehriatou ekonomikou a „plaziacou“ sa infláciou

„Ekonomická situácia v eurozóne sa naďalej zlepšuje," uviedla spoločnosť Sentix. Dodal, že recesia spôsobená koronakrízou bola prekonaná. Ekonomika eurozóny v prvom štvrťroku klesla v porovnaní s predchádzajúcimi troma mesiacmi o 0,6 percenta po prepade o 0,7 percenta v poslednom štvrťroku minulého roka. Technicky sa tak vrátila do recesie.

V minulom roku ekonomika eurozóny kvôli pandémii klesla o 6,6 percenta. Európska komisia (EK) vo februári predpovedala, že v tomto roku sa hrubý domáci produkt (HDP) krajín používajúcich euro zvýši o 3,8 percenta.