Vysoký rast cien nehnuteľností, ako aj rastúce úročenie úverov na bývanie spôsobili zníženie dostupnosti bývania na Slovensku. V aktuálnom hodnotení ekonomického a menového vývoja na Slovensku to konštatuje Národná banka Slovenska (NBS).

Ponukové ceny nehnuteľností na bývanie boli v 2. štvrťroku tohto roka o 6,44 percenta vyššie oproti predchádzajúcemu kvartálu. Medziročný rast cien dosiahol 25,5 percenta. „Index dostupnosti bývania (HAI) sa dostal na najhoršiu úroveň od roku 2011. Rozhodujúcu úlohu zohrávajú úrokové sadzby,” priblížila centrálna banka.

Priemerná úroková sadzba sa zvyšuje

Kým ešte v 1. štvrťroku bola priemerná úroková sadzba nových úverov na bývanie 1,04 percenta, v tom druhom už dosiahla 1,6 percenta. Index dostupnosti bývania pre celé Slovensko sa zhoršil o 10,6 bodu. Ak by v 2. kvartáli boli rovnaké úrokové sadzby ako v 1. štvrťroku, bol by jeho nárast menej ako polovičný (4,8 bodu), vyčíslila NBS.

Dostupnosť bývania meraná týmto indexom je podľa centrálnej banky najhoršia v Žilinskom, Prešovskom a Košickom kraji. Ako relatívne najdostupnejšie sa naopak javia nehnuteľnosti v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Dané je to predovšetkým výškou regionálnych miezd.

Hodnotenie súladu vývoja cien nehnuteľností so širším ekonomickým vývojom v súčasnosti viac ako inokedy závisí od voľby indikátora príjmu, konštatuje NBS. „Vzhľadom na pomerne silný rast disponibilného príjmu, najmä v dôsledku rastu príjmov živnostníkov, by náš štandardný ukazovateľ naznačoval pokles rizika cenovej korekcie. Keď však berieme do úvahy dostupnosť bývania skôr z pohľadu ľudí žijúcich zo mzdy, riziko sa, naopak, zvyšuje,” vysvetlila banka.

NBS: Realitný trh je ešte v rastovej fáze

Výstavba bytových budov bola v 2. štvrťroku o 22 percent vyššia ako v rovnakom období minulého roka. Na jednej strane sú medziročne nižšie počty začatých a dokončených bytov. Medziročný rast, naopak, pokračuje v počtoch aktuálne rozostavaných bytov, aj v objeme vydaných stavebných povolení. „Produkcia bytových budov naďalej naznačuje, že realitný trh sa ešte nachádza v rastovej fáze,” uviedla NBS.

Úverové aktivity v priebehu prvého polroka podľa banky podporovali realitný trh. Čistý prírastok úverov na nehnuteľnosti bol v tomto období vysoko nadpriemerný. Domácnosti sa totiž ešte snažili využiť nižšiu úroveň úrokových sadzieb a načerpali výrazný objem úverov na bývanie. “Rastúce úročenie, vysoká inflácia spôsobujúca prepad reálnych príjmov a ochladenie ekonomickej aktivity by mali začať postupne tlmiť vysoký dopyt po nehnuteľnostiach,” avizuje NBS.

Ďalšie dôležité správy

PK 19 Londýn - Ľudia s dáždnikmi kráčajú pri veži Big Ben za mierneho dažďa v Londýne 16. augusta 2022. Jedná sa o prvý dážď po dlhom období sucha. Britská meteorologická služba vydala žltú výstrahu pred búrkami pre Anglicko a Wales. Búrky môžu spôsobiť záplavy, výpadky elektriny a obmedziť dopravu. FOTO TASR/AP

Tourists use umbrellas as light rain started in London, Tuesday, Aug. 16, 2022. The first rain has arrived in London after a long very dry period. The Met Office has issued a yellow thu
Neprehliadnite

Bývanie v Európe je čoraz drahšie. Výnimkou je len Londýn, kde ceny padajú