Na chabo osvetlenom nábreží Dunaja neďaleko pamätníka židovského rabína Chatama Sófera sa prechádzajú hlúčiky študentov v spoločenskom oblečení. Niektorí mladíci postávajú s cigaretami pri kamennom zábradlí pri rieke, ďalší hľadajú vhodné kríky, do ktorých chcú ukryť v igelitke zabalenú fľašu s lacným tvrdým alkoholom. Je koniec októbra 2010 a bratislavská Univerzita Komenského organizuje svoju pravidelnú beániu.

To je len jedna z mnohých spomienok na legendárne priestory bratislavského Parku kultúry a oddychu. Okrem univerzitných beánií budova dokončená v roku 1955 počas svojej existencie hostila nespočetné množstvo festivalov, koncertov, tanečných predstavení, plesov, prednášok, konferencií či súťaží.

Práve univerzitná beánia v októbri 2010 bola jednou z posledných akcií. O necelé dva mesiace neskôr ju nový vlastník budovy, spoločnosť Henbury Development, definitívne zavrela.

Budovu, ku ktorej si mnoho ľudí vytvorilo citový vzťah, nezachránili protesty aktivistov ani súdne žaloby. V roku 2015 sa do nej zahryzli ťažké mechanizmy a pomaly išla k zemi. O necelých päť rokov neskôr sa však o Parku kultúry a oddychu, teda PKO, začína znova hovoriť.

„Chcel by som, aby mala Bratislava svoj vlastný moderný a flexibilný kultúrny priestor. Je to môj sen a moja výzva,“ prezradil pre TREND bratislavský primátor Matúš Vallo.

Nová koncertná sála

Úvahy o novom multifunkčnom kultúrnom priestore v Bratislave ešte v tejto fáze nie sú ani len na papieri. Malo by však ísť o novú koncertnú sálu pre niekoľko tisíc ľudí

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa