Koronakríza výrazne zvýšila dopyt Čechov po kupovanom vianočnom pečive. Cukrári nestíhali plniť objednávky, čo sa odrazilo aj na cenách.

Ako uviedol server lidovky.cz, ani karanténa a práca z domu nedostali Čechov pred Vianocami k sporáku. Záujem o kupované vianočné pečivo a zákusky tento rok prudko vzrástol a mnohí cukrári zastavili príjem objednávok aj o niekoľko týždňov skôr než v minulých rokoch. Objednávky od firiem síce klesli, veľký záujem súkromných zákazníkov však viedol k rastu cien. „V tomto roku bol záujem vyšší asi o 30 percent, než je bežné," povedala pre lidovky.cz prevádzkovateľka firmy Ráj cukroví Zdeňka Martínková.

vianoce
Neprehliadnite

Väčšina ľudí plánuje obmedziť vianočné návštevy, vyplýva z prieskumu

Pre cukrárne, ktoré sa podobne ako iné gastronomické prevádzky nevyhli nútenému uzatvoreniu na jar aj počas jesennej vlny pandémie, je vianočné pečivo istotou, na ktorú sa môžu spoľahnúť aj v čase pandemických podmienok. Stále viac Čechov si chce totiž v predvianočnom období užiť čo najviac pokoja.

To zaregistrovala aj Jaroslava Procházková, majiteľka pražskej kaviarne Sladký život. Ako povedala, každý rok predala veľa vianočných koláčikov a zákuskov, v porovnaní s minulými rokmi však ľudia pečú čím ďalej, tým menej. „Nestíhali sme, boli aj kritické okamihy, keď som musela odmietnuť niekoľko objednávok. To sa mi v minulých rokoch nestávalo," priblížila.

Rastúci dopyt po vianočnom pečive „bez práce", ako aj zvyšujúca sa cena surovín posunuli cenu týchto produktov v mnohých prípadoch výrazne nahor. Ceny zvýšila aj Procházková, ako však dodala, napriek tomu bol záujem vysoký. Na začiatku tohtoročnej sezóny kaviareň Sladký život ponúkala kilogram za 980 Kč . V decembri však cenu zvýšila na 1100 Kč za kilogram. "Napriek tomu záujem neklesol," dodala.