Dopyt po kozuboch na internete je medziročne podľa analýzy spoločnosti Upgates až desaťnásobný. Reálne by bol vyšší, výrobcovia ho však nestíhajú pokrývať.

Čakajú pol roka a dlhšie

Ľudia v Českej republike na niektoré modely kozubov čakajú pol roka aj dlhšie, a to napriek zdraženiu o desiatky percent. Dôvodom vysokého záujmu je prudké zdraženie elektriny a plynu. Z kozubu, ako pôvodne skôr dekoratívneho vybavenia domácnosti, sa tak stáva hlavný zdroj tepla. ČTK to oznámil Martin Pech, obchodný riaditeľ firmy Upgates, ktorá poskytuje riešenie pre tvorbu a prenájom e-shopov.

Priemerná hodnota objednávky je oproti minulému roku podľa analýzy o 123 percent vyššia. „Je to sčasti dané zdražením tovaru a sčasti tým, že ľudia už toľko neobjednávajú iba príslušenstvo, ale rovno celé kozubové kachle,“ uviedol Pech.

Trojnásobné tržby e-shopov

Nové a kvalitné kozubové kachle ľudia na internete podľa Pecha zaobstarajú za zhruba 20-tisíc korún (cca 812 eur), výnimkou ale nie sú ani modely okolo 100-tisíc korún (cca 4 063 eur). E-shopy s kozubovými kachľami majú oproti minulému roku trojnásobné tržby, ukázala ďalej analýza.

Pech predpokladá ďalší rast dopytu, keď sa vonku ochladí. Extrémne predaje podľa neho potrvajú na jeseň a celý budúci rok.

„Záujem o kozubové kachle je nebývalý. Príčinou sú rastúce ceny energií a neistota, ktorá núti domácnosti k návratu ku klasickému vykurovaniu pomocou dreva, ktoré je dnes bezkonkurenčne najlacnejším zdrojom vykurovania,“ povedal Michal Sádecký z on-line obchodu Give.cz.

Výrazný nárast dopytu po dreve

Súkromné ​​firmy aj Lesy ČR podľa zistení ČTK sledujú výrazný nárast dopytu po dreve. Priemerná cena tento rok v druhom štvrťroku medziročne stúpla o 111 percent, za meter kubický ľudia zaplatia asi tisíc korún (cca 40,3 eur), vyplýva z údajov Českého štatistického úradu (ČSÚ).

Veľké množstvo zákaziek eviduje napríklad aj výrobca a distribútor komínov spoločnosť Almeva. „V súčasnej dobe pokračuje boom nových inštalácií a rekonštrukcií komínov a spotrebičov na pevné palivá,“ uviedol riaditeľ firmy Pavel Mareček.


Ceny elektriny v júli podľa štatistikov medziročne vzrástli o 33,6 percenta, plyn zdražel o 59,8 percenta.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Ceny zemného plynu v Európe vzrástli na nový rekord