Dopravu na letisku Charlesa de Gaullea v Roissy pri Paríži a ďalších francúzskych letiskách dnes narušil štrajk letiskových pracovníkov za vyššie mzdy. Podľa odborov by protest mohol trvať až do nedele. Francúzsky Úrad pre civilné letectvo DGAC večer informoval, že v sobotu budú musieť aerolínie na letisku v Roissy pre pretrvávajúci protest zrušiť v čase od 7:00 do 14:00 až 20 percent letov. V Nemecku sa potom dnes koná výstražný štrajk zamestnancov zodpovedných za údržbu infraštruktúry na hamburskom letisku.

Podľa francúzskeho úradu pre civilné letectvo bolo dnes pre štrajk letiskových pracovníkov zrušených 17 percent letov plánovaných z parížskych letísk Charlesa de Gaullea a Orly v čase od 7:00 do 14:00. Parížsky letiskový úrad potom varoval pred možnými prieťahmi na vstupoch do terminálov aj pri odbavovaní a bezpečnostných aj colných kontrolách, uviedla agentúra AP.

Keďže sa tento spor nevyriešil, boli letecké spoločnosti požiadané, aby v čase od 7:00 do 14:00 obmedzili svoje letové poriadky až o 20 percent, uviedol úrad pre civilné letectvo. Odborový zväz CGT vyzval na ďalší štrajk na 9. a 10. júla, keď vo Francúzsku začínajú letné školské prázdniny.

Za varovným štrajkom na hamburskom letisku stojí tiež nespokojnosť so mzdami. Hovorkyňa letiska však uviedla, že štrajk nemal na prevádzku letiska žiadny vplyv. Podľa odborového zväzu Verdi sa do štrajku už ráno zapojilo 30 až 40 pracovníkov.

Viaceré letiská po celom svete, napríklad v Londýne, Budapešti či v Sydney, dnes hlásili výpadok systému pre odbavenie cestujúcich. Na pražskom letisku čiastočný výpadok trval asi 3 a pol hodiny. Výraznejšie problémy letisko nezaznamenalo, oznámila ČTK hovorkyňa Letiska Praha Klára Divíšková.

Ďalšie dôležité správy

PK 29 archív Budapešť - Na archívnej snímke z 12. júna 2022 lietadlo spoločnosti Ryanair odlieta z letiska v Budapešti. Väčšina občanov Maďarska nesúhlasí s tým, aby mimoriadne zdanenie zavedené vládou preniesli letecké spoločnosti na pasažierov, a preto začali hromadne rušiť rezervácie leteniek nízkonákladovej leteckej spoločnosti Ryanair. FOTO TASR/AP

A Ryanair plane takes off from Budapest Airport, in Budapest, Hungary, Sunday, June 12, 2022. Hungary has placed price caps on fuel and some fo
Neprehliadnite

Štrajk palubného personálu Ryanairu prinútil aerolinky zrušiť desiatky letov