Donald Trump zložil v piatok slávnostnú prísahu do rúk predsedu Najvyššieho súdu USA Johna Robertsa a stal sa tak 45. prezidentom Spojených štátov amerických.

D. Trump položil ruku na tú istú Bibliu, na ktorú prisahal jeden z najvýznamnejších prezidentov Spojených štátov Abraham Lincoln, ako aj jeho predchodca Barack Obama.

„Ja, Donald Trump, slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť ústavu Spojených štátov,“ povedal D. Trump. Novému prezidentovi robila spoločnosť manželka a nová prvá dáma Melania, ktorá držala Bibliu.

Vybrané citácie z inauguračného prejavu nového prezidenta

„Počas dlhých desaťročí sme dávali peniaze zahraničnému priemyslu, nie americkému. Podporovali sme armády cudzích krajín, aj keď naša armáda živorila. Bránili sme hranice ostatných národov, a pritom sme odmietali brániť hranice toho vlastného. Utrácal sme bilióny dolárov v zahraničí, zatiaľ čo sa nám americká infraštruktúra rozpadala a starla. Obohatili sme ostatné krajiny, pritom sa sebadôvera našej krajiny rozplynula niekde za horizontom.“

„Postavíme sa radikálnemu islamizmu, vymažeme ho z povrchu zemského.„“

„Nikto vás už nebudem ignorovať. Váš hlas, vaše túžby budú definovať náš osud. Znovu vytvoríme bohatú, hrdú a bezpečnú Ameriku. A áno ... spoločne vrátime Amerike jej veľkosť. Boh žehnaj Amerike.“

„Budem za vás bojovať, ako len budem môcť. Nikdy vás nesklamem. Amerika znovu začne vyhrávať. Obnovíme naše sny.“

„Sme jeden národ. Všetci máme jedno srdce, jeden domov a jeden veľký osud pred sebou. Ten sľub, čo som dnes zložil, je sľubom všetkým Američanom.“

Celé znenie prejavu Donalda Trumpa si môžete prečítate tu (v angličtine)

V prísne stráženej budove Kongresu ceremoniál vedľa končiaceho prezidenta Baracka Obamu sledovali žijúci americkí exprezidenti: Jimmy Carter, George Bush mladší a Bill Clinton. Všetci traja dávali počas minuloročnej volebnej kampane voči kontroverznému Trumpovi verejne najavo svoje výhrady. Nedostavil sa George Bush starší, ktorý v houstonskej nemocnici bojuje so zápalom pľúc.

Medzi pozvanými hosťami boli poslanci Snemovne reprezentantov aj Senátu amerického Kongresu. Zhruba 65 poslancov Demokratickej strany sa ale na protest proti správaniu D. Trumpa inaugurácie nezúčastnilo, čo nemalo v moderných dejinách inaugurácií obdobu.

Zahraničnými hosťami boli podľa dlhoročnej tradície len vedúci diplomatických misií, žiadny štátnik pozvaný nebol.

Prítomná bola aj Hillary Clintonová, ktorú D. Trump v tvrdej a nepriateľsky vedenej volebnej kampani porazil. Podľa očitých svedkov sledovala ceremoniál bez emócií a úsmevu. „Musela nasadiť kamennú tvár, ale bolo to určite ťažké,“ napísala agentúra AP s odvolaním sa na šok, ktorý pre favorizovanou H. Clintonovou a jej stúpencov znamenala nečakaná volebná porážka.

V okolí Kapitolu sa zhromaždili státisíce ľudí. Na bezpečnosť slávnostného aktu dohliadalo 28-tisíc policajtov, príslušníkov Národnej gardy a vojakov. Zvláštne bezpečnostné pásmo zahŕňa osem štvorcových kilometrov v centre metropoly. Povolenie na demonštrácie (protestné aj oslavné) dostalo 30 organizácií, ku ktorým sa hlási vyše štvrť milióna ľudí.

D. Trump, ktorý po ceremoniáli predniesol inauguračný prejav, podľa svojho zvyku zahájil dnešný deň odoslaním odkazu na sociálnej sieti Twitter: „Dnes to všetko začína! Uvidíme sa na prísahe. Hnutie pokračuje, práca začína!“ Podľa prezidentových poradcov mal D. Trump pri tvorbe inauguračného prejavu hlavné slovo a prednes trénoval vo svojom newyorskom sídle Trump Tower. Inšpiroval sa vraj inauguračnou rečou niekdajšieho prezidenta Johna F. Kennedyho.

20:37 - Protesty vo Washingtone

Niekoľko stoviek odporcov nového prezidenta Donalda Trumpa sa vo Washingtone stretlo s policajnými ťažkoodencami. Polícia proti demonštrantom použila slzotvorný plyn a paralyzujúce granáty. Najmenej 90 ľudí zadržala. Ľahké zranenia utrpelo niekoľko policajtov. 

Demonštranti, z ktorých značnú časť tvorili čierno odetí a maskovaní ľudia, zaútočili na policajné kordóny kamene. Zároveň začali zapaľovať odpadkové koše.

20:28 - Čo budú robiť Barack a Michelle Obamovci po odchode?

Na začiatku si dajú voľno a dobre si oddýchnu, ale potom sa budú naplno venovať svojej nadácii Obama Foundation. Zatiaľ nevedia, čomu sa budú v nej venovať, preto vyzývajú ľudí, aby im posielali tipy, čo ich trápi. 

20:15 - Prvotina na sociálnej sieti

Prvý tweet nového amerického prezidenta z oficiálneho účtu na sociálnej sieti Twitter je na svete.

Donald Trump sa stal prezidentom. Polícia zasahovala slzným plynom

Prvý tweet nového prezidenta Donalda Trumpa

20:05 - Donald Trump už podpísal prvú výnimku pre generála

Nový americký prezident hodinu po zložení sľubu podpísal prvé zákony a prezidentské výnosy. Potvrdil napríklad Kongresom schválenú výnimku, ktorá umožňuje generálovi Jamesovi Mattisovi stať sa ministrom obrany, hoci nie je dostatočne dlho mimo aktívnej služby. Vyhlásil tiež Deň patriotizmu. Médiám to povedal Trumpov hovorca Sean Spicer.

Jamesa Mattisa nominoval D. Trump na post šéfa Pentagónu. Skúsený generál však nespĺňal zákonnú podmienku, podľa ktorej musí nový minister obrany odísť z armády najmenej sedem rokov pred svojím nástupom do funkcie. Obe komory Kongresu ale tento týždeň schválili výnimku, ktorú D. Trump potvrdil. O schválení generálovej nominácie by ešte mal hlasovať v piatok aj Senát.

BREAKING: Senate Armed Services committee approves Trump's pick for defense secretary, Gen. James Mattis.

Huge Congratulations! pic.twitter.com/AFmwdVInxe

— Tennessee GOP (@TEN_GOP) January 18, 2017

19:51 - Odvolajte Trumpa

V Spojených štátoch už odštartovala kampaň, ktorá žiada o odstúpenie nového prezidenta. Organizátorom kampane sa nepáči, že prezident súbežne s vykonávaním úradu vedie svoje firmy.

19:42 - Porovnanie návštevnosti na inaugurácií Baracka Obamu (2009) a Donalda Trumpa (2017)

Comparing Donald Trump and Barack Obama's inaugural crowd sizes https://t.co/5JEcNQSOJe pic.twitter.com/A9nkUI9Ecv

— CNN Politics (@CNNPolitics) January 20, 2017

19:36 - Vo Washingtone jasot

Američania, ktorí prísahu nového prezidenta sledovali z washingtonského parku National Mall, boli z prejavu nadšení. „Bol to úžasný prejav. Povedal správne veci v správny čas a presne to, čo teraz potrebujeme,“ povedal asi 60-ročný Niel z južného Marylandu. Nepochybuje o tom, že D. Trump svoje sľuby dokáže splniť. „Stoja za ním milióny ľudí, môže sa oprieť o nás všetkých,“ dodal.

Debi Cooková, rovnako z Marylandu, hlášku k národu považuje za neskutočnú. „Prejav bol perfektný, presne také činy potrebujeme,“ vyhlásila Lorry, ktorá do Washingtonu prišla s kamarátkou. „Myslí to skutočne, on nám chce pomôcť,“ dodala.

19:33 - S Amerikou chceme ďalej rozvíjať vzťahy

„Gratulujeme novonastúpenému prezidentovi a želáme mu veľa síl a úspechov pri výkone jeho náročnej funkcie,“ uvádza slovenské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom stanovisku s tým, že USA sú strategickým partnerom a patria k najbližším spojencom Slovenska. 

19:30 - Prvý príkaz prezidenta

Prezident Trump nestráca čas a hneď v prvých minútach v úrade podpísal nominácie do svojho kabinetu.

Happening now: Donald Trump is signing his first orders as president, nominating his Cabinet: pic.twitter.com/ZYsGHiHpTn

— Fusion (@Fusion) January 20, 2017

19:25 - Pápež vyzval nového prezidenta

Pápež František vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby podporoval ľudskú dôstojnosť a slobodu v celom svete. Pápež upozornil, že „ľudská rodina“ je postihnutá vážnou humanitárnou krízou, ktorá vyžaduje prezieravú a jednotnú politickú reakciu.

„Modlím sa, aby vaše rozhodnutia boli riadené bohatými duchovnými a etickými hodnotami, ktoré tvoria históriu amerického ľudu,“ zdôraznil František.

19:15 - Webová stránka sa mení

Z oficiálnych webových stránok Bieleho domu zmizli všetky politické dokumenty, témy a programy administratívy predchodcu Baracka Obamu. Nahradil ho nový vizuál stránky White House.

Donald Trump sa stal prezidentom. Polícia zasahovala slzným plynom

Webová stránka Bieleho domu Zdroj: White House

19:00 - Obama odletel

Bývalý prezident Barack Obama s manželkou Michelle odleteli z Washingtonu prezidentským vrtuľníkom na vojenskou základňu Andrews. Odtiaľ budú pokračovať na dovolenke do Kalifornii. Bývalý viceprezident Joe Biden a jeho žena pôjdu vlakom do štátu Delaware.

Say goodbye to the Obamas https://t.co/bog1wYNbR2 pic.twitter.com/paxNToWbO6

— BuzzFeed (@BuzzFeed) January 20, 2017

18:38 - Donald Trump sa stal prezidentom aj na sociálnej sieti Twitter

Donald Trump sa stal prezidentom. Polícia zasahovala slzným plynom

Sociálna sieť prezidenta Donalda Trumpa

18:33 - Polícia pred inauguráciou rozohnala demonštrantov

Polícia rozohnala paprikovým sprejom demonštrantov, ktorí sa na protest proti inaugurácii nového amerického prezidenta Donalda Trumpa zišli len pár ulíc od washingtonského Kapitolu, kde sa konal slávnostný inauguračný ceremoniál.

Demonštrantom sa podľa fotografií zverejnených na sociálnych sieťach podarilo ešte pred začiatkom inaugurácie porozbíjať okná na kaviarni Starbucks či reštaurácii McDonalds a zničiť niekoľko novinových stojanov. Či pri policajnom zásahu došlo aj k nejakým zatknutiam, polícia neuviedla. Bezpečnostné zložky zablokovali dnes viacero ulíc v okolí Kapitolu a Bieleho domu.

Ľudí, ktorí sa do oblasti potrebovali dostať, kontrolovali na bezpečnostných stanovištiach. Na križovatkách tiež odstavili kamióny a autobusy, aby tak zabránili potenciálnym pokusom o vrazenie do davu. Na protest proti D. Trumpovi sa dnes na Farragutovom námestí vo Washingtone zišli stovky demonštrantov. Zhromaždení ľudia mávali transparentmi a kričali do megafónov, čím sa snažili vyjadriť svoju nespokojnosť s novým prezidentom. Protestná akcia sa však niesla v pomerne pokojnej atmosfére.

18:26 - Amerika bude oddnes na prvom mieste

Všetky rozhodnutia, ktoré bude vláda prijímať v oblasti obchodu, daní, imigrácie či zahraničných vzťahov, budú podľa D. Trumpa robiť v prospech Američanov a ich rodín.

Pravidlá politiky americkej vlády budú jednoduché: nakupujte u Američanov a najímajte Američanov, povedal nový prezident D. Trump, ktorý zložil počas slávnostnej ceremónie sľub a stal sa 45. prezidentom USA.

18:23 - „Počas dlhých desaťročí sme dávali peniaze zahraničnému priemyslu, nie americkému. Podporovali sme armády cudzích krajín, aj keď naša armáda živorila. Bránili sme hranice ostatných národov, a pritom sme odmietali brániť hranice toho vlastného. Utrácal sme bilióny dolárov v zahraničí, zatiaľ čo sa nám americká infraštruktúra rozpadala a starla. Obohatili sme ostatné krajiny, pritom sa sebadôvera našej krajiny rozplynula niekde za horizontom.“

18:21 - „Postavíme sa radikálnemu islamizmu, vymažeme ho z povrchu zemského.„“

18:20 - „Nikto vás už nebudem ignorovať. Váš hlas, vaše túžby budú definovať náš osud. Znovu vytvoríme bohatú, hrdú a bezpečnú Ameriku. A áno ... spoločne vrátime Amerike jej veľkosť. Boh žehnaj Amerike.“

18:17 - „Budem za vás bojovať, ako len budem môcť. Nikdy vás nesklamem. Amerika znovu začne vyhrávať. Obnovíme naše sny.“

18:13 - „Sme jeden národ. Všetci máme jedno srdce, jeden domov a jeden veľký osud pred sebou. Ten sľub, čo som dnes zložil, je sľubom všetkým Američanom.“

18:11 - „Náš vzdelávací systém má veľa peňazí. Napriek tomu naši študenti nedostávajú znalosti, ktoré by potrebovali. Zločinnosť, gangy a drogy nás okradli o príliš veľa životov, toľko potenciálu. Toto amerického násilie končí tu a práve teraz.“

18:10 - „Ale pre príliš veľa našich občanov je realita úplne iná. Matky a deti sa zmietajú v chudobe, zatvorené továrne nájdete po celej krajine ako cintoríny nášho národa.“

18:09 - „Národ existuje preto, aby slúžil svojim občanom. Američania chcú skvelé vzdelanie pre svoje deti, bezpečné ulice pre svoje rodiny a dobrá pracovné miesta pre seba. A to sú úplne spravodlivé a rozumné požiadavky.“

18:08 - „20. január 2017 vstúpi do dejín ako deň, kedy sa ľudia stali znova vládcami tohto národa. Zabudnutí muži a ženy našej krajiny už zabudnutí nebudú. Každý vám dnes počúva.“

18:07 - „To všetko sa mení. A začíname práve tu a práve teraz. Táto chvíľa patrí vám. Každému, kto je dnes tu, kto sa dnes pozerá. Je to váš deň, vaša oslava. Spojené štáty americké sú vaša krajiny.“

18:06 - „Odovzdávame moc z Washingtonu DC a vraciame ju vám - americkému ľudu. Až príliš dlho malá skupina ľudí vo Washingtone využívala výhody vlády, zatiaľ čo ľud znášal náklady. Washingotnu sa darilo skvele, ale ľud nemal z tohto bohatstva svoj diel.“