Bývalý americký prezident Donald Trump v sobotu pri príležitosti 20. výročia teroristických útokov na USA kritizoval vládu úradujúceho prezidenta Joea Bidena. Vyčítal jej neschopnosť pri sťahovaní vojakov z Afganistanu.

Bývalý prezident Trump (2017-2021) uviedol, že „11. september predstavuje pre našu krajinu veľký smútok“.

„Neschopná administratíva“

Za neradostný Trump označil aj spôsob, akým Spojené štáty minulý týždeň v Afganistane ukončili vojnu voči tým, ktorí USA spôsobili škodu.

„Joe Biden a jeho neschopná administratíva sa sklonili v porážke,“ povedal. USA budú mať podľa jeho slov ťažkosti spamätať sa zo zahanbenia, ktoré táto neschopnosť spôsobila.

Biden bol podľa Trumpových slov postavený do pozície „hlupáka“. Trump takisto zvalil vinu na „zlé plánovanie, neuveriteľnú slabosť a vodcov, ktorí v skutočnosti nerozumejú tomu, čo sa deje“.

Americký prezident Joe Biden počas prejavu o ukončení evakuácie v Afganistane, v Bielom dome vo Washingtone 31. augusta 2021. Biden v utorok označil leteckú evakuáciu, pri ktorej z Afganistanu prepravili viac ako 120.000 ľudí, za
Neprehliadnite

Evakuačná misia v Afganistane bola podľa Bidena mimoriadnym úspechom

Odsun amerických vojsk

Spojené štáty po útokoch z 11. septembra vyhlásili vojnu terorizmu a sformovali širokú protiteroristickú koalíciu. Konkrétnou odpoveďou na teroristické útoky sa stala operácia Trvalá sloboda v Afganistane, ktorá sa začala 7. októbra 2001.

Trump sa vo februári 2020 dohodol s militantným hnutím Taliban na stiahnutí amerických vojsk z Afganistanu. Pôvodne sa tak malo stať do 1. mája 2021.

Súčasný prezident USA Biden tento termín v apríli 2021 symbolicky posunul na 11. september 2021 – teda na 20. výročie teroristických útokov na newyorské mrakodrapy, avšak začiatkom júla 2021 oznámil, že misia USA v Afganistane sa skončí 31. augusta 2021. A tak sa aj stalo, keď z afganského hlavného mesta Kábul odleteli posledné lietadlá americkej armády.

Snemovňa reprezentantov schválila ústavnú obžalobu Donalda Trumpa
Neprehliadnite

Snemovňa reprezentantov schválila ústavnú obžalobu Donalda Trumpa