V dome bývalého amerického viceprezidenta Mikea Pencea sa minulý týždeň našlo zhruba desať utajovaných vládnych dokumentov, uviedla dnes spravodajská televízia CNN. Tajné dokumenty, ktoré pritom každá administratíva po skončení funkčného obdobia musí odovzdať Národnému archívu, sa predtým našli aj u bývalého prezidenta Donalda Trumpa a súčasnej hlavy štátu a zároveň bývalého viceprezidenta Joea Bidena.

Objav tajných materiálov v Penceovom dome v Indiane podľa agentúry Reuters v liste Národnému archívu potvrdil aj právnik politika. Dokumenty si potom 19. januára vyzdvihli agenti Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI). Čo presne v nich bolo, ani aký bol stupeň ich utajenia, médiá zatiaľ neuviedli.

Tvrdil, že žiadne dokumenty nemá

Pence sa podľa svojho právnika rozhodol nechať preveriť dokumenty vo svojom dome, keď médiá informovali o tajných materiáloch nájdených u Bidena. Objavil sa pritom „malý počet dokumentov, ktoré by mohli obsahovať citlivé alebo utajované informácie“. Vlani pritom šesťdesiattriročný politik na otázku novinárov, či si z Bieleho domu odniesol tajné dokumenty, odvetil, že nie.

Je to už niekoľkýkrát v poslednom čase, keď sa v domoch či kanceláriách špičkových politikov našli utajené dokumenty. Najsledovanejší je prípad materiálov nájdených v dome Joea Bidena vo Wilmingtone v štáte Delaware a v jeho bývalej kancelárii vo Washingtone. Dokumenty sú z doby jeho úradovania v Senáte a vo funkcii viceprezidenta. Prípadom zo zaoberá zvláštny vyšetrovateľ Robert Hur, ktorého nedávno menoval americký minister spravodlivosti Merrick Garland.

Kvôli neodovzdaniu dokumentov Národnému archívu teraz osemdesiatročný politik čelí kritike republikánov, zvlášť keď v minulosti za nezodpovedného označil exprezidenta Trumpa, ktorý mal vo svojej floridskej rezidencii množstvo utajovaných materiálov z doby svojho prezidentstva, a navyše ich odmietal odovzdať. Preto v jeho rezidencii na Floride vlani FBI uskutočnila domovú prehliadku a dokumenty odviezla. Aj Trump kvôli prípadu čelí vyšetrovaniu.

Ďalšie dôležité správy

EBE 15 Washington - Na snímke americký prezident Joe Biden reční na summite lídrov USA a Afriky v stredu 14. decembra 2022 vo Washingtone. FOTO TASR/AP

President Joe Biden speaks to African leaders gathered for the U.S.-Africa Leaders Summit Wednesday, Dec. 14, 2022, in Washington. (AP Photo/Patrick Semansky)
Neprehliadnite

Za tajné dokumenty v Bidenovom byte, ktoré nachádza FBI, ho kritizujú aj vlastní demokrati