Kabinet premiéra Roberta Fica chystá v dohľadnom čase sprísnenie daňového dohľadu v oblasti stavebníctva, kde podľa rezortu financií dochádza k značným daňovým únikom. Zabojovať proti nim chce sprísnenými nárokmi pri kolaudácii.

Podstatou opatrenia má byť, že úrady neskolaudujú akúkoľvek stavbu, či už pôjde o veľký developerský projekt alebo obyčajný rodinný dom, bez toho, aby majiteľ nedoložil k stavbe kompletné faktúry.

„Budeme sledovať aj to, kde sa tehly nakúpili a či sa za tieto tehly odviedla DPH, týka sa to všetkého stavebného materiálu,“ cituje k plánu agentúra SITA ministra financií Petra Kažimíra. Ten o zámere sprísnenia kolaudácii informoval v piatok na medzinárodnej daňovej konferencii.

Ako dodal štátny tajomník rezortu financií Peter Pellegrini, čakať od návrhu, že sa ním potlačí „čierna“ práca na stavbách, by bolo naivné, keďže daňovým únikom v tejto oblasti sa nedá úplne zabrániť. V oblasti stavebného materiálu je totiž všeobecne spoločnosťou tolerovaný nákup aj bez bločkov.

Prísnejšie pravidlá chce vláda presadiť cez nový stavebný zákon, ktorý smeruje do pripomienkového konania. Predbežne je termín jeho účinnosti nastavený na júl 2014.

V zákone by mala pri kolaudačnom konaní pribudnúť podmienka, že je k nemu potrebný aj súhlas finančnej správy, že dotyčný subjekt zdokladoval výstavbu.  Finančná správa zastrešuje od vlaňajška daňové a colné orgány.

Dom postavený bez faktúr neskolaudujú

Zdroj: Ivan Fleischer

Ilustračné foto - Ivan Fleischer