Vedenie Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) sa potichu vymenilo. Minister dopravy Andrej Doležal nahradil doterajšieho predsedu predstavenstva Juraja Tlapu za Vladimíra Jacka, ktorý v spoločnosti figuroval ako generálny riaditeľ, informuje Denník N.

Vedenie sa zmenilo

Tlapa bol šéfom NDS menovaný po tom, ako ministerstvo dopravy prevzal Boris Kollár a jeho strana Sme rodina. Doležal krátko po svojom nástupe celé vedenie spoločnosti vymenil a dosadil svojich ľudí.

Zo začiatku boli menovaní dočasne, neskôr prebehli riadne výberové konania. Tie však podľa denníka boli pravdepodobne zinscenované, keďže sa prihlásilo iba pár ľudí a tých, ktorých zavolali na pohor, dostali trvalé miesto v predstavenstve. Boli to práve tí, ktorí boli menovaní dočasne.

Keďže sú v manažmente NDS spravidla politickí nominanti a nie schopní manažéri, vznikajú problémy ako napríklad neobjednanie križovatky diaľnic D1/D4, predražený mýtny systém a podobne. Aj keď Tlapa problémy zdedil po predchodcoch, nedokázal ich vyriešiť, informuje denník.

Tlapu chválil, potom ho vymenil

„Minister Doležal prezentoval Tlapu ako človeka, ktorý úroveň riadenia v NDS vylepší. Tlapa spoluvlastnil a manažoval menšiu stavebnú firmu, ktorá sa špecializovala na kanalizácie. Minister chcel zároveň Tlapove manažérske právomoci rozdeliť. Tlapa mal zostať predsedom predstavenstva. Na post generálneho riaditeľa vybrali vlani Vladimíra Jacka, bývalého viceprezidenta U. S. Steelu Košice,“ píše Denník N.

V minulom roku bol Tlapa Doležalom chválený za výber novej stavebnej firmy tunela Višňové, no nesplnil dve najdôležitejšie úlohy: neurobil poriadok v projektovaní a výstavbe diaľnic, nezabezpečil ani nový, výhodnejší mýtny systém.

Pred dvoma týždňami z pozície predsedu predstavenstva odišiel, nahradil ho Jacko.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke zľava minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (nominant Sme rodina) a predseda predstavenstva Železničnej spoločnosti Slovensko Roman Koreň počas tlačovej konferencie na tému: Opatrenia na zvýšenie počtu rušňovodičov v Bratislave v utorok 25. januára 2022. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Železniciam chýbajú rušňovodiči, nových pracovníkov lákajú na nástupný bonus a vyššie platy