Dolár po utorkovom prepade posilňuje ku košu mien. Na trhu opadla chuť riskovať, americké akcie oslabujú. Euro aj libra voči americkej mene odpisujú vyše jedno percento.

Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, okolo 17:40 stredoeurópskeho času stúpol o 1,4 percenta na 111,59 bodu. Euro k doláru v rovnakom čase klesalo o 1,3 percenta na 0,9859 dolára. Libra voči doláru strácala 1,9 percenta na 1,1255 dolára. Dolár k japonskému jenu stúpal o bezmála pol percenta na 144,80 jenu. Jednotná európska mena voči jenu klesala o 0,8 percenta na 142,75 jenu.

K tlaku na libru prispeli okrem iného údaje, podľa ktorých britská ekonomika v súkromnom sektore minulý mesiac zaznamenala najprudší pokles aktivity od protipandemickej uzávery na začiatku minulého roka.

Nedávne zisky väčšiny hlavných mien voči doláru boli podporené nádejou investorov a obchodníkov, že americká centrálna banka (Fed) zmierni agresívne zvyšovanie úrokových sadzieb.

Novozélandská centrálna banka dnes piatykrát zvýšila úrokové sadzby o 0,5 percentuálneho bodu. To podľa Reuters investorom pripomenulo, že hlavným cieľom centrálnych bánk zostáva boj s infláciou.

Investori teraz čakajú na piatkovú štatistiku o vývoji nezamestnanosti v Spojených štátoch za mesiac september, uviedol analytik Marc Chandler zo spoločnosti Bannockburn Global Forex. Z týchto dátumov budú odvodzovať možný postup Fedu pri zvyšovaní úrokových sadzieb.

Ďalšie dôležité správy

Čínsky jüan.
Neprehliadnite

Čína má plné zuby silného dolára a chystá veľkú odvetu