Americký dolár po správe o júlovom poklese miery inflácie v Spojených štátoch dnes výrazne oslabuje. Štatistika totiž podporila očakávania, že americká centrálna banka (Fed) bude zvyšovať úrokové sadzby menej razantne, ako sa pôvodne predpokladalo. Euro si voči doláru okolo 16:00 stredoeurópskeho času pripisovalo zhruba percento a pohybovalo sa nad 1,03 dolára.

Americké ministerstvo práce oznámilo, že medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v Spojených štátoch v júli spomalilo na 8,5 percenta z júnových 9,1 percenta, čo bola najvyššia úroveň od roku 1981. V medzimesačnom porovnaní zostali ceny nezmenené, hoci analytici očakávali nárast o 0,2 percenta.

Fed koncom júla v rámci boja proti inflácii zvýšil základnú úrokovú sadzbu o 0,75 percentuálneho bodu do pásma 2,25 až 2,50 percenta. Ďalšie zasadnutie Fedu sa uskutoční v septembri.

„Budú rokovať o tom, či to má byť zvýšenie o pol percentuálneho bodu, alebo o 0,75 percentuálneho bodu. Ja sa ale domnievam, že hrozba výrazne razantnejšieho sprísňovania menovej politiky je teraz mimo hry," uviedol analytik Edward Moya zo spoločnosti OANDA.

Vývoj obchodovania s termínovými kontraktmi spojenými so základnou úrokovou sadzbou Fedu podľa agentúry Reuters signalizuje, že obchodníci teraz predpokladajú, že Fed v septembri sadzbu zvýši iba o 0,5 percentuálneho bodu namiesto predtým predpokladaného nárastu o 0,75 percentuálneho bodu.

Ďalšie dôležité správy

nakup
Neprehliadnite

Inflácia v USA sa v júli spomalila. Vychádza to z údajov amerického ministerstva práce