Americký dolár prvý deň nového štvrťroka posilňuje. Obavy z globálnej recesie totiž podľa analytikov zvyšujú dopyt po bezpečnejších aktívach, medzi ktoré patrí tiež americký dolár. Index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, krátko pred 18:00 stredoeurópskeho času pridával 0,7 percenta zhruba na 105,40 bodu. Je tak blízke 20-ročnému maximu 105,79 bodu, na ktoré vystúpil v polovici júna.

Dolár ako bezpečná investícia

Euro voči doláru v rovnakom čase odpisovalo zhruba 0,8 percenta na 1,0403 dolára, zatiaľ čo dolár k japonskému jenu strácal 0,3 percenta na 135,29 jenu. Kurz eura voči jenu vykazoval pokles o 1,1 percenta na 140,73 jenu.

Vysoká inflácia, snahy centrálnych bánk o zvyšovanie úrokov a zastavenie prílevu lacných peňazí vyvolali výpredaj na trhoch a podporili aktíva považované za bezpečnejšie investície. „Keď majú ľudia obavy, nakupujú dolárové aktíva," povedal analytik FXStreet.com Joseph Trevisani, ktorého cituje agentúra Reuters.

Vplyvy centrálnych bánk

Dolár posilňuje hoci obavy z hospodárskeho poklesu poslali výnosy amerických štátnych dlhopisov so splatnosťou desať rokov najnižšie za mesiac. Dolár sa zmieta medzi obavami, že americká centrálna banka (Fed) bude pokračovať v razantnom zvyšovaní úrokových sadzieb, aby zmiernila cenové tlaky, a pravdepodobnosťou, že toto sprísnenie uškodí ekonomike.

Očakávania, ako vysoko bude Fed schopný zvýšiť základný úrok, sa zmiernili. Obchodníci teraz počítajú na marec budúceho roka s maximálnou sadzbou 3,33 percenta, pred júnovým zasadnutím počítali s úrokmi okolo štyroch percent. V súčasnosti je referenčná sadzba Fedu 1,58 percenta.

Dnešná štatistika ukázala, že inflácia v eurozóne v júni vystúpila na rekordných 8,6 percenta. Priemyselná produkcia potom v eurozóne prvýkrát za dva roky klesla. Očakáva sa, že Európska centrálna banka (ECB) tento mesiac po prvý raz po viac ako desiatich rokoch zvýši úrokové sadzby. Ekonómovia sa rozchádzajú v názore na to, aké výrazné zvýšenie to bude, samotná ECB v júni naznačila, že počíta so zvýšením o štvrť bodu.

Ďalšie dôležité správy

Mayor Kevin White
Neprehliadnite

Inflácia dala ekonómom ďalšiu facku. Miesto vrcholu prišla stagflácia. Jediným víťazom je dolár