Americký dolár v utorok oslaboval ku košu šiestich popredných svetových mien. Obchodníci čakajú na výsledky zasadnutí menových výborov viacerých centrálnych bánk v tomto týždni, vrátane stredajšieho rozhodnutia menového výboru centrálnej banky USA.

Okolo 17: 20 SELČ dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára ku košu šiestich popredných svetových mien, klesal o 0,1 percenta na 105,09 bodu. Euro voči doláru oslabovalo o 0,1 percenta na 1,0688 USD. Dolár k jenu rástol o 0,1 percenta na 147,76 JPY. Euro voči jenu posilňovalo o 0,1 percenta na 157,88 JPY. Dolárový index v predchádzajúcich deviatich týždňoch rástol. To je jeho najdlhšie rastové obdobie za takmer desať rokov. Oživenie dolára podporil odolný rast ekonomiky USA.

Dolár sa v utorok dostal pod mierny tlak voči euru kvôli správe, ktorá naznačila, že Európska centrálna banka možno čoskoro začne rokovať o tom, ako odčerpať časť prebytočnej likvidity v bankovom systéme. Niektorí analytici sa však domnievajú, že dolár ďalej porastie. Súčasný pokles podľa nich spôsobili vo všeobecnosti iba okrajové záležitosti a trh podľa nich znovu ovládnu dominantné príbehy o „výnimočnosti" USA a správy z Fedu. Obchodníci teraz očakávajú, že Fed na nadchádzajúcom zasadnutí ponechá sadzby bez zmeny. Ich záujem sa však sústredí hlavne na informácie o tom, ako sa bude ďalej vyvíjať politika Fedu.

Vo štvrtok bude o úrokových sadzbách rozhodovať britská centrálna banka. Očakáva sa, že pristúpi k poslednému zvýšeniu úrokov v rámci súčasného cyklu. V piatok zasadá menový výbor japonskej centrálnej banky. Ten zrejme zachová svoju politiku mimoriadne nízkych úrokových sadzieb a uistí trhy, že menové stimuly zostanú zatiaľ v platnosti. Japonský jen sa teraz voči doláru pohybuje okolo najnižšej hodnoty od vlaňajšej jesene, keď japonské úrady intervenovali na jeho podporu, uviedla agentúra Reuters.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Euro oslabilo voči doláru na najnižšiu úroveň od konca mája