Dolár oslabuje. Americká centrálna banka (Fed) tento rok zrejme zvýši úrokové sadzby, povedal včera pred bankovým výborom Senátu šéf Fedu Jerome Powell.

Jeho vystúpenie znížilo dopyt po rizikových aktívach a zvýšilo výnosy dlhopisov americkej vlády.

Dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára ku košu šiestich popredných svetových mien, okolo 18.35 SEČ klesal o 0,3 percenta na 95,67 bodu. Euro k doláru v rovnakom čase stúpalo o 0,3 percenta na 1,1357 dolára. Voči japonskému jenu si dolár pripisoval 0,2 percenta na 115,45 jenu. Kurz eura k jenu si pripisoval pol percenta na 131,12 jenu.

Načasovanie neuviedol

V utorkovom vystúpení pred americkými zákonodarcami Powell uviedol, že očakáva, že Fed v tomto roku zvýši úrokové sadzby a ukončí nákupy aktív, ale že centrálna banka zatiaľ neprijala žiadne rozhodnutie o načasovaní sprísnenia menovej politiky.

„Vieme, že vysoká inflácia si vyberá daň,“ povedal Powell. Sľúbil, že využije celý súbor nástrojov menovej politiky centrálnej banky, „aby zabránil zakoreneniu vyššej inflácie“.

Dnes budú zverejnené údaje o decembrovej spotrebiteľskej inflácii v Spojených štátoch. Očakáva sa, že index spotrebiteľských cien, ktorý meria náklady na širokú škálu položiek v spotrebnom koši, medziročne stúpne o sedem percent. To poskytuje živnú pôdu pre argumenty, aby sa úrokové sadzby zvýšili skôr skôr ako neskôr.

Jerom Powell
Neprehliadnite

Udržal sa na stoličke. Powell bude druhýkrát šéfovať americkej centrálnej banke