Dolár vo štvrtok voči košu mien oslaboval. Prispela k tomu štatistika, podľa ktorej počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA vzrástol viac, ako sa čakalo. Investori čakajú na správu o vývoji inflácie v USA, ktorú americké ministerstvo práce zverejní budúci utorok, a na dvojdňové zasadnutie americkej centrálnej banky (Fed), ktoré sa začne v ten istý deň.

Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, okolo 19: 10 SELČ vykazoval pokles o 0,8 percenta na 103,31 bodu. Euro k doláru v rovnakom čase rástlo o 0,8 percenta na 1,0781 USD.

Počet žiadostí o podporu vzrástol v USA minulý týždeň o 28-tisíc na 261-tisíc, uviedlo ministerstvo práce. Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters odhadovali, že ich počet sa vyšplhá na 235-tisíc.

Euro posilňovalo napriek správe európskeho štatistického úradu Eurostat, podľa ktorej sa ekonomika eurozóny v prvom štvrťroku prepadla do recesie. Hrubý domáci produkt sa v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom znížil o 0,1 percenta, rovnakým tempom ako v predchádzajúcom kvartáli.

Zasadnutie Fedu sa koná 13. a 14. júna. Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters tentoraz neočakávajú, že centrálna banka úrokové sadzby zvýši. Výrazná menšina však odhaduje, že banka tento rok príde minimálne s ešte jedným zvýšením.

Ďalšie dôležité správy

In this photo taken Tuesday, Jan. 28, 2014, a woman counts U.S. dollar banknotes at a currency exchange office in Istanbul, Turkey.  Turkey's central bank has sharply raised its key interest rate to 12 percent from 7.75 percent to try to stave off inflation and support the national currency, which has fallen sharply in recent weeks. The decision was taken late Tuesday at an emergency meeting the central bank called for after the currency, the lira, hit a record low.  (AP Photo/Emrah Gurel)
Neprehliadnite

Dolár oslaboval spolu s nižšou šancou na ďalšie zdvihnutie úrokových sadzieb