Americký dolár v pondelok mierne posilňuje voči košu ostatných popredných mien. Investori sledujú vývoj rokovaní o zvýšení dlhového stropu v Spojených štátoch a čakajú na nové známky toho, či bude americká centrálna banka pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb. Euro voči doláru strácalo zhruba desatinu percenta a nachádzalo sa v tesnej blízkosti 1,08 dolára.

Dolár v posledných dňoch ťaží z priaznivých údajov o ekonomike USA a z výrokov predstaviteľov Fedu, ktoré udržujú v hre možnosť ďalšieho zvyšovania úrokov. Šéf Fedu Jerome Powell v piatok uviedol, že budúci vývoj úrokov zostáva nejasný. Centrálna banka bude teraz podľa svojho šéfa rozhodovať postupne, zasadnutie od zasadnutia.

Budúce zasadnutie Fedu sa bude konať v polovici júna. Prezident pobočky Fedu v St. Louis James Bullard dnes uviedol, že ešte možno bude potrebné zvýšiť úrokové sadzby o ďalšiu polovicu percentuálneho bodu.

Americký prezident Joe Biden by mal v pondelok rokovať s republikánskym predsedom Snemovne reprezentantov Kevinom McCarthym o zvýšení dlhového stropu USA, ktoré by odvrátilo hrozbu platobnej neschopnosti americkej vlády. V nedeľu spolu hovorili telefonicky a rozhovor označili za „produktívne".

Ďalšie dôležité správy

Rastislav Vasilišin
Neprehliadnite

Regulácia zosúladí pravidlá pre kryptomeny, no riziko zostáva v digitálnych menách CBDC