Dolár dnes mierne posilňuje. Časť predchádzajúcich ziskov zmazal po správe o vývoji americkej ekonomiky v druhom štvrťroku. Tá v prepočte na celý rok prekvapivo oslabila o 0,9 percenta.

To podporilo špekulácie, že americká centrálna banka (Fed) nezvýši úrokové sadzby tak vysoko, ako sa predtým čakalo. Na základe tohto predpokladu posilnil japonský jen.

Okolo 17:20 SELČ dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, stúpal o 0,1 percenta a pohyboval sa okolo 106,56 bodu.

Euro k doláru strácalo v rovnakom čase zhruba pol percenta na 1,0151 dolára. Dolár k japonskému jenu strácal 1,4 percenta na 134,62 JPY. Euro k jenu oslabovalo o 1,9 percenta na 136,66 JPY.

Pokles druhý štvrťrok za sebou

Najväčšia ekonomika sveta vykázala pokles druhý štvrťrok za sebou, v prvom kvartáli sa hrubý domáci produkt (HDP) znížil o 1,6 percenta. Analytici v ankete agentúry Reuters očakávali, že americká ekonomika za druhý štvrťrok vykáže rast. V priemere ho odhadovali na 0,5 percenta.

Obavy z recesie

Dnešné údaje posilnili obavy z recesie americkej ekonomiky. Pokles HDP v dvoch štvrťrokoch za sebou spĺňa obvyklú definíciu hospodárskej recesie.

V stredu americká mena po zvýšení úrokov americkou centrálnou bankou (Fed) a prejavom šéfa Fedu Jeroma Powella, oslabila. Fed podľa očakávania zvýšil základnú úrokovú sadzbu o 0,75 percentuálneho bodu.

Powell si to nemyslí

Powell následne na tlačovej konferencii oznámil, že sa nedomnieva, že by sa americká ekonomika v súčasnej dobe nachádzala v recesii, aj keď spomaľuje.

Dodal tiež, že o ďalšom vývoji menovej politiky sa bude Fed rozhodovať pred jednotlivými zasadnutiami na základe aktuálnych údajov.

Ďalšie dôležité správy

FILE - In this Oct. 16, 2009 file photo, a bank clerk counts U.S. dollar notes near bundles of Chinese renminbi notes at a bank in Hefei in central China's Anhui province. China retained its spot as the biggest foreign holder of U.S. Treasury debt in January of 2010 although it trimmed its holdings for a third straight month. The string of declines are likely to underscore worries that the U.S. government could face much higher interest rates to finance soaring budget deficits. (AP File Photo) *
Neprehliadnite

Americká ekonomika v druhom kvartáli nečakane klesla o 0,9 percenta