Niektoré tajné dokumenty, ktoré v auguste zabavil Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) vo floridskom sídle bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, obsahovali vysoko citlivé spravodajské informácie o Iráne a Číne. Informoval o tom dnes s odvolaním sa na zdroje oboznámené so záležitosťou denník The Washington Post.

Zabavený materiál obsahoval tajné dokumenty popisujúce prácu spravodajcov ohľadom Číny a najmenej jeden z dokumentov sa týkal iránskeho jadrového programu, uvádza The Washington Post. Tieto dokumenty sú považované za jedny z najcitlivejších z tých, ktoré FBI zabavila.

Vypustenie informácií z týchto dokumentov by predstavovalo mnohopočetné riziká, vrátane ohrozenia ľudí pomáhajúcich americkým spravodajským službám a úsilia o zber informácií, píše The Washington Post s odvolaním sa na expertov.

Americké ministerstvo spravodlivosti v súčasnosti prešetruje, či Trump porušil zákon tým, že vládne dokumenty, vrátane zhruba stovky utajených, si po odchode z prezidentského úradu v januári 2021 odniesol do svojho floridského sídla. Ministerstvo tiež skúma, či Trump alebo jeho tím marili výkon spravodlivosti, keď FBI vyslal svojich agentov prehľadať exprezidentov dom. Upozornilo tiež, že ďalšie tajné dokumenty možno stále chýbajú.

Ďalšie dôležité správy

PK 7 archív Wilmington - Na archívnej snímke z 23. septembra 2022 bývalý americký prezident Donald Trump počúva potlesk publika počas výstupu na pódium v rámci zhromaždenia v americkom Wilmingtone v štáte Severná Karolína. Právnici bývalého prezidenta Donalda Trumpa požiadali v utorok Najvyšší súd USA, aby vstúpil do sporu o tajné dokumenty, ktoré zhabala FBI počas augustovej razie v Trumpovom sídle Mar-a-Lago na Floride. FOTO TASR/AP

FILE - Former President Donald Trump listens to applause fro
Neprehliadnite

Kongresový výbor si predvolal Trumpa, aby vypovedal o útoku na Kapitol