Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v budúcom týždni očakáva „dobré správy“ ohľadom dodávok zbraní, ktorými západné krajiny podporujú Ukrajinu vzdorujúcu ruskej agresii. Podľa Zelenského je situácia na fronte neopísateľne ťažká pri Lysyčansku a Severodonecku.

Zelenskyj: Získame prevahu

"Nad okupantmi získame prevahu v technologickej a útočnej sile. Veľa záleží na našich partneroch. Sú pripravení Ukrajine poskytnúť všetko potrebné na obranu slobody. Už v budúcom týždni v tomto ohľade očakávam dobré správy," povedal Zelenskyj v pravidelnom príhovore k národu zverejnenom v sobotu večer.

Podľa amerických médií Spojené štáty budú čoskoro oficiálne informovať o dodávkach salvových raketometov M142 HIMARS a M270 MLRS s dostrelom do 300 kilometrov.

Kontrola nad Severodoneckom

Serhij Hajdaj, šéf vojenskej správy Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny, v sobotu na telegrame informoval, že ukrajinské jednotky majú stále kontrolu nad mestom Severodoneck, kde sa ich snaží obkľúčiť ruská armáda.

Rusi ovládli hotel Mir na okraji mesta a jeho okolia, podľa Hajdaja ale sa im nedarí postúpiť ďalej a utrpeli značné straty. Ruskojazyčná verzia BBC uvádza, že tieto informácie nemožno nezávisle overiť.

Útok na sídlisko

Podľa Zelenského Rusi podnikli „barbarské údery“ v Sumskej oblasti, na čo použili mínomety a rakety. Uviedol, že v sobotu zaútočili aj na prístavné mesto Mykolajiv, kde zasiahli sídlisko. Jeden človek zomrel, šesť ďalších utrpelo zranenie.

„Takýto cieľ si Ruská federácia vybrala. Takéto udalosti budú svetu stále a stále pripomínať, že Rusko je konečne treba označiť za teroristický štát,“ povedal tiež Zelenskyj.

Ďalšie dôležité správy

Ruský veľvyslanec vo Veľkej Británii Andrej Kelin.
Neprehliadnite

Jadrové zbrane na Ukrajine nepoužijeme, tvrdí ruský veľvyslanec v Británii