Dodávky ruského plynu do Nemecka cez kľúčový plynovod Jamal-Európa v pondelok vzrástli bez náznaku toho, že by bieloruský prezident Alexander Lukašenko uskutočnil svoju hrozbu o prerušení dodávok komodity do Európskej únie (EÚ) s blížiacou sa zimou.

Lukašenko varoval

Lukašenko minulý týždeň varoval, že ako odvetu za prípadné nové sankcie EÚ proti Minsku za migračnú krízu na hraniciach s Úniou by mohol uzavrieť plynovod Jamal-Európa, ktorý vedie cez jeho krajinu.

Rusko je hlavným vývozcom zemného plynu do Európy a Kremeľ dal jasne najavo, že nechce vidieť žiadne prerušenie dodávok.

Európske spotové ceny plynu v pondelok vzrástli o 5,1 percenta na 78,85 eura za megawatthodinu, keďže situácia na trhu zostáva tento rok napätá v dôsledku viacerých faktorov vrátane nízkych zásob komodity a zvýšeného dopytu po uvoľnení blokád na zastavenie pandémie ochorenia covid-19.

Nedostatočné dodávky

Ešte donedávna bol nedostatok dodatočných dodávok plynu z Ruska, ktoré plnila len zmluvné objemy, hlavným faktorom v pozadí rastúcich cien komodity. Trh tak pozorne sleduje akékoľvek potenciálne prerušenia transportu plynu z Ruska.

Ruský štátny plynárenský monopol Gazprom začal minulý týždeň dopĺňať svoje európske zásobníky, pričom plyn transportoval najmä cez Bielorusko a Ukrajinu. Infraštruktúru prepravy plynu v Bielorusku vlastní Gazprom.

A Belarusian worker on duty at a gas compressor station of the Yamal-Europe pipeline near Nesvizh, some 130 km (81 miles) southwest of the capital Minsk, Belarus, Friday, Dec. 29, 2006. Russia's natural gas monopoly Gazprom has warned Belarus not to siphon gas from the main pipeline leading across its territory to Europe if it turns off the taps to Belarus, which is resisting a a price hike that would hurt its Soviet-style economy. (AP Photo/Sergei Grits)
Neprehliadnite

Gazprom začal plniť zásobníky plynom určeným pre európsky trh

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu (13. 11.) povedal, že Bielorusko by zablokovaním toku plynu do Nemecka riskovalo poškodenie vzťahov s kľúčovým spojencom Moskvou. A dodal, že sa o tejto otázke porozpráva s Lukašenkom.

Viac plynu do Európy

Tok plynu do Nemecka v meracom bode Mallnow, ktorý leží na poľskej hranici, dosahoval v pondelok podľa údajov nemeckého prevádzkovateľa siete Gascade hodinový objem vyše 12 000 000 kilowatthodín (kWh).

Rusko uviedlo tiež, že do Európy by mohlo prúdiť viac plynu, keď jeho novovybudovaný plynovod Nord Stream 2 dostane od Nemecka zelenú na prevádzku.

Na snímke Centrálny areál podzemného zásobníka zemného plynu Gajary.
Neprehliadnite

Rusko nemôže za každú zmenu tlaku v plynovode, ktorá sa udeje

Nord Stream 2 je navrhnutý tak, aby obchádzal niektoré tranzitné krajiny, najmä Ukrajinu, ktorá mala v minulosti spory s Moskvou pre ceny plynu.

Následky nebudú

Kremeľ v pondelok informoval, že Lukašenkova hrozba prerušenia dodávok plynu nebude mať za následok presmerovanie tokov z Ruska mimo Bieloruska, cez Nord Stream 2, keď bude uvedený do prevádzky.

Pondelkové denné toky ruského plynu na ukrajinsko-slovenskej hranici boli stanovené na úrovni 94,4 milióna metrov kubických (m3), 1 milión megawatthodín, čo je mierne zvýšenie oproti ranným 92,2 milióna m3. Prietoky sú podobné ako v predchádzajúcich dňoch.

Gazprom minulý týždeň vyhlásil, že splní svoj plán v prípade európskych podzemných zásobníkoch plynu a tento rok prekročí svoje záväzky na tranzit 110 miliónov m3 plynu denne cez Ukrajinu.

plot
Neprehliadnite

Putin obviňuje Európu a tvrdí, že konflikt na bielorusko-poľských hraniciach sa Ruska netýka