Dodávatelia plynu by mali mať povinnosť skladovať minimálne 20 percent objemu plynu vyrátaného z ich trhového podielu a priemeru spotreby posledných piatich rokov v zásobníkoch na území Slovenska. Vyplýva to z návrhu novely zákona o energetike poslanca Karola Galeka (SaS), ktorý Národná rada (NR) SR posunula do druhého čítania.

Podobný návrh, no s povinnosťou uskladnenia plynu v objeme 25 percent spotreby, pripravilo ešte vlani aj Ministerstvo hospodárstva SR v čase, keď bol K. Galek štátnym tajomníkom rezortu. Nové vedenie ministerstva si však novelu neosvojilo a pozmeňovacím návrhom chcelo túto povinnosť vypustiť. Novelu parlament na aktuálnej schôdzi nakoniec neschválil.

Maximálny objem uskladneného plynu by mali dodávatelia mať uskladnený každý rok začiatkom novembra, keď sa začína vykurovacia sezóna. Zároveň novela prináša povinnosť prevádzkovateľovi zásobníka vyčleniť uskladňovaciu kapacitu na plnenie celkovej skladovacej povinnosti.

Situácia sa zmenila

Galek sa v návrhu odvoláva aj na nariadenie EÚ z minulého roka, podľa ktorého musia byť zásobníky plynu v Únii naplnené na 90 percent. „Nariadenie vzniklo na základe skúseností zo zimy 2021/2022, keď na jej začiatku bol zaznamenaný relatívne nízky objem uskladneného plynu v zásobníkoch členských štátov Európskej únie v porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami,“ pripomenul poslanec.

Proti novej povinnosti pre dodávateľov plynu sa postavil exminister Karel Hirman. Ten zhodnotil aktuálnu situáciu na trhu s plynom ako výrazne odlišnú oproti dobe, keď pôvodný návrh vznikol. Koncom marca konštatoval, že Slovensko má vo svojich zásobníkoch na konci zimy toľko zásob suroviny, ako býva obvykle na začiatku vykurovacej sezóny. „Zároveň štátna spoločnosť SPP a ďalší dodávatelia plynu výrazne posilnili diverzifikačné kontrakty, preto vôbec nie je namieste uvažovať o zavedení takých direktívnych nariadení, ako to obsahuje pôvodný návrh zákona o energetike,“ uviedol vtedy rezort hospodárstva.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke dočasne poverený minister hospodárstva SR Karel Hirman počas rokovania 140. schôdze vlády SR v Bratislave v stredu 15. marca 2023. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Minister Hirman podporil vznik nového koridoru na dovoz plynu z Azerbajdžanu