Nová nádej tlie

Radovým lesníkom podniku, ktorý sa za každej vlády borí s kauzami naznačujúcimi nehospodárne využívanie jeho majetku, sa tak čiastočne plnia nové nadeje vkladané do J. Bystrianskeho. I keď nový šéf ich firmy s dlhším funkčným obdobím vzíde až z už rozbehnutého výberového konania ministerstva pôdohospodárstva. Nadeje lesníkov vychádzajú z toho, že dlhoročný lesník J. Bystriansky zatiaľ do žiadnej kauzy zaplatený nebol a na rozdiel od mnohých svojich predchodcov nikdy nebol ani členom žiadnej politickej strany.

Výška kontraktov ním zrušených zmlúv rozhodne nie je zanedbateľná. Z celoročného obratu štátnej firme na úrovni zhruba 200 miliónov eur spomenutých päť miliónov eur činí zhruba dva a pol percenta. Aké zmluvy a s ktorými externými partnermi boli zrušené sa ale TREND nedozvedel.

„Podrobnosti nebudem uvádzať,“ odpísal J. Bystriansky, ktorý na čelo Lesov SR prišiel z ich revúckeho odštepného lesného závodu.

TREND sa od neho nedozvedel ani to, či podnik chce zasiahnuť aj do asi najškandalóznejšieho dealu z čias jednofarebnej vlády Smeru, ktorým bol nákup protipožiarnych kamier na včasné odhaľovanie požiarov za vyše 22 miliónov eur. „K protipožiarnemu systému nemám mandát sa vyjadrovať,“ odpísal dočasný generálny riaditeľ.

Nad kamerami tma

Jeho predchodca na poste šéfa Lesov SR Peter Morong, ktorý je aj podpredsedom okresnej organizácie vládneho Smeru v Brezne, daný kontrakt na objednávku kamier podpísal len deň pred ostatnými parlamentnými voľbami. Podnik za kamery dá vyše 22 miliónov eur aj keď za posledných desať rokov požiare na Slovensku v lesoch narobili priame škody ani nie za 10 miliónov eur. Tragickejšie pri nich boli tri zosnulé obete a skoro dve desiatky zranených. To sú však negatíva z lesných požiarov po celej krajine. Lesy SR si svoje kamery za vyše 22 miliónov nakúpili iba pre oblasti Záhoria a Vysokých a Nízkych Tatier.

Mnohí lesníci protipožiarne kamery skritizovali už pred samotným podpisom kontraktu s tým, že oveľa efektívnejšie by bolo radšej budovanie nových lesných ciest. Upozornili, že na čo podniku budú kamery, ak sa k požiarom v náročnejších terénoch nedostanú požiarnici. Lebo na dané miesta nebudú vybudované cesty.

Kamery podniku dodáva banskobystrická firma Gamo, ktorú už raz Protimonopolný úrad SR pokutoval za cenový kartel s inými firmami v inom tendri. Vtedy išlo o modernizáciu informačného systému banskobystrickej univerzity Mateja Bela. Firma sa úplnému vylúčeniu z verejných tendrov vtedy vyhla tým, že sa úradníkom po vyzvaní rýchlo priznala.