Clarios Slovakia je centrum zdieľaných služieb, to nie je na Slovensku nič nové, medzi top značkami a zamestnávateľmi ich máme už niekoľko. Prečo teda batérie?
Áno, nie sme typické bizniscentrum. Skúsim vysvetliť. Keď sa povie Clarios, mnoho ľudí na Slovensku má problém nás zaradiť. Sme nová značka na trhu, aj keď s dlhoročnou skúsenosťou. Batérie sú naše DNA, sme v nich celosvetový gigant. Clarios má po celom svete 56 výrobných, recyklačných a distribučných centier. Zamestnávame viac ako 16-tisíc ľudí. Naše batérie nájdete v každom treťom aute na svete. To je tretina globálnej produkcie. No keď otvoríte kapotu auta, naše logo neuvidíte. Keď však poviem Varta, Optima, Mac, Delkor, LTH alebo Heliar, väčšina ľudí sa chytí. Tie značky poznajú a používajú, patria do rodiny brandov Clarios.
Prečo si Clarios vybral pre svoje finančné centrum Bratislavu?
Nie je to náhoda. Po prvé preto, lebo našou kolískou je Johnson Controls, s ktorým nás spája história a v Bratislave aj budova. V roku 2011 si v Bratislave otvoril divíziu automobilových batérií Johnson Controls Power Solutions, ktorá sa v roku 2017 presťahovala do budovy na Pribinovej ulici, kde sme aj my. V máji 2019 sme sa osamostatnili pod značkou Clarios. To je viera v skutočnosť, že skladovanie energie bude novým ťažným koňom inovácií a ekonomiky a realita nám dáva za pravdu.
Čo ste si z Johnson Controls odniesli?
Dve najkrajšie poschodia z budovy a veľa šikovných ľudí, ktorí dnes rastú u nás (smiech). No vážne, je to najmä 130 rokov tradície v inováciách. Bez toho by Clarios nemal taký raketový štart. Pre nás v Bratislave je to nepochybne aj inštitucionálna pamäť fungovania na Slovensku, aj keď sme si hneď na začiatku povedali, že latku vykopneme vyššie. A potom je tu ten druhý dôvod, prečo práve Bratislava. Slovensko je automobilová veľmoc a transformácia na elektromobilitu bude veľkou výzvou. Globálny Clarios si to uvedomuje, a aj keď u nás nemáme žiadnu fabriku na batérie do áut, dostali sme dôveru riadiť globálne finančné operácie. To je veľký skok pre Slovensko a náš lokálny tím. Zároveň nás v úrovni zodpovednosti a očakávaní výrazne odlišuje od ostatných centier zdieľaných služieb u nás.
Nebojíte sa, že prichádzajúca ekonomická kríza po pandémií Covid-19 zmetie slovenský automobilový priemysel aj elektromobilitu?
Nie, my premýšľame za horizont. Dôvera je veľká. U nás pracuje už takmer 200 ľudí, tento rok pribudnú ďalší. Onedlho otvoríme druhé poschodie v budove, lízing priestorov máme nastavený na sedem rokov dopredu. Isto prídu otrasy a automobilový priemysel sa bude postupne transformovať, ale prvé signály sú dobré. Po opatrnom otváraní ekonomiky sa znovu rozbiehajú predaje a na stratégii transformácie na elektromobilitu sa nič nemení. Najväčšie európske ekonomiky zostávajú verné cieľom opustiť dopravu postavenú na fosílnych palivách. Nový zelený údel, ktorý ohlásila Európska komisia, je pre nás odrazovým mostíkom, aj keď naďalej vyrábame batérie aj do vozidiel so spaľovacími motormi. Krivka nabiehania nových technológií môže byť na iných kontinentoch oproti top ekonomikám prirodzene pomalšia.
Batérie sú pritom pri prechode na elektromobilitu kritizované ako najslabší článok ekologického reťazca.
Bez nich to však nepôjde. Hlad po skladovaní veľkého množstva energie je veľký, zákazníci chcú v automobiloch inteligentnejšie riešenia, ktoré vyžadujú viac energie. Clarios vďaka tradícii, precíznosti a inštitucionálnej pamäti značiek, ktoré prešli pod jeho krídla, má pripravené riešenia. Veľa sme sa už naučili. Naše batérie sú pod kapotami značiek ako BMW či Toyota. Lítiovo-iónové články a kompletné batériové systémy na pohon hybridných a elektrických vozidiel dodávame do áut Daimler S-Class 400 či Ford Fusion. Naše batérie dokonca nájdete aj v sieťach ako Walmart alebo Sears. Azda preto naši inovátori urobili z batérií asi najrecyklovanejší spotrebný výrobok na svete.
Ako konkrétne teda prispieva Clarios k stenčovaniu uhlíkovej stopy?
Búrame mýty, že batérie sú špinavá technológia. Batérie sa u nás vyrábajú z 80 percent recyklovaných materiálov. Keď už ich raz máme vyrobené pod našou strechou, až 99 percent z nich možno znovu použiť, obnoviť a zrecyklovať. To číslo prekvapilo aj mňa a má konkrétne dôsledky pre životné prostredie. Emisie skleníkových plynov pri výrobe tak dokážeme znížiť až o 90 percent. Výsledky, ktoré máme, nás napĺňajú optimizmom. V roku 2019 sa nám na celom svete podarilo zrecyklovať 8 000 batérií za hodinu. Viem, že v Bratislave batérie nevyrábame ani nerecyklujeme. Sme však súčasťou rodiny, spolupracujeme s Clarios centrami po celom svete a riadime odtiaľto projekty s regionálnym a globálnym dosahom. Preto chcem, aby to u nás vedel každý zamestnanec a bol na to, čo vytvárame a ako sa správame k životnému prostrediu, právom hrdý.
Hovoríte, že latku ste si nastavili vysoko, lebo Clarios vám dal dôveru viesť globálne procesy. Čo to znamená pre ľudí, ktorí by k vám chceli ísť pracovať?
Veľmi veľa. Ideme k tomu, čo nás výrazne odčleňuje od ostatných centier na Slovensku. U nás dostanú veľa dôvery a ponesú veľa zodpovednosti za regionálne a globálne projekty. Z Bratislavy riadime regionálne a globálne oblasti IT riešení, financií, štatutárneho účtovníctva a správy daní. Pracujú tu finanční kontrolóri pre jednotlivé krajiny, ktorí majú v realite pozície finančných riaditeľov divízií. U nás si každý môže ochutnať globálnu filozofiu a potom sa musí veľa učiť, lebo chceme svetu ukázať, že to na Slovensku vieme robiť dobre. Preto venujeme špeciálnu pozornosť školeniam a rozvíjaniu schopností zamestnancov.
Ako presne chutí globálna filozofia?
Nechcem, aby to znelo ako klišé, lebo v každodennej realite na pracovnej ploche sa tomu vyhýbame, ale u nás musí byť každý zamestnanec v globálnej sieti Clarios partnerom. Komunikujeme tu s rôznymi kultúrami naprieč všetkými časovými pásmami. Nechceme len technickú zručnosť a profesionalitu, ale schopnosť predvídať, myslieť o krok ďalej a prinášať riešenia, ktoré posúvajú firmu vpred a zároveň sú dobré pre našich obchodných partnerov. Vítame tiež automatizáciu transakčných procesov, vďaka ktorej sa naši ľudia môžu venovať činnostiam s vyššou pridanou hodnotou, ktoré ich bavia viac.
Pracuje u vás okolo 200 ľudí, budete naberať ďalších?
Potrebujeme obsadiť ďalšie zaujímavé roly, chceme tu vychovať špičkových odborníkov. Uvedomujeme si, že náš systém vzdelávania bude hrať kľúčovú rolu. Na začiatku je dôležitá predovšetkým schopnosť učiť sa, adaptovať, inovovať a nebáť sa výziev. Na ďalšom poschodí pripravujeme 80 nových miest, ktoré chceme zaplniť pozíciami od IT architektov po seniorné finančné roly. Hľadáme pozitívnych ľudí s túžbou na sebe pracovať a za to im ponúkame možnosť realizovať sa a pracovať na zaujímavých projektoch. Talent chceme prilákať správne namiešaným kokteilom dobrých pracovných vzťahov, kvalitnej starostlivosti o zamestnancov a nadštandardného prostredia na rozvoj, na čom staviame úspech našej firmy.
Ako konkrétne pripravujete svojich zamestnancov na globálne roly?
Najprv je tu možnosť učiť sa od skúsených, ktorí prevzali operácie už v minulom roku. Celý náš topmanažment musí ísť príkladom, preto investujeme veľa do zlepšovania ich kompetencií a líderských zručností. Potom sú tu spomínané tréningy, ktorých máme naozaj nadštandardne čo do kvantity aj kvality. Umožňujú každému vyrásť podľa individuálnych potrieb tak, aby sa naučil byť dobrým partnerom. Máme tu na to sériu komunikačných školení a tréningov mäkkých zručností. Šikovným a ambicióznym ponúkame aj možnosť štandardných certifikačných školení ako ACCA, DiplFR, FIA a iných. Na posilnenie kompetencií máme zase nastavenú vlastnú Clarios Finance Academy, ktorá prepája finančnú teóriu certifikovaných školení s praxou a akceleruje prípravu našich ľudí na výzvy vo finančníctve, v účtovníctve, v manažovaní auditu a interných procesov.
Znie to ako veľa námahy a stresu.
A málo priestoru na život, však? (smiech) Netajím sa tým, že chceme pracovitých ľudí, ale viem, čo je to work-life balance a trvám na tom, aby sme ho dodržiavali. Jednou časťou odpovede je pracovné prostredie. Ľudia, ktorí u nás pracujú v tímoch, mi často opakujú, že sa im páči rodinné prostredie, ktoré tu máme. Oceňujú aj spomínané tréningy, aj keď to môže znieť ako záťaž navyše. Sme na jednom poschodí, poznáme sa podľa mena, to sa síce teraz rozšíri, ale atmosféra pretrvá aj naďalej. Navyše, máme tu slnečnú terasu, kde sa dá v lete oddychovať a cvičiť na čerstvom vzduchu s prvotriednym výhľadom na panorámu Bratislavy.
V čase pandémie ste ju zrejme veľmi nevyužili.
Ako všetci, správame sa zodpovedne. Pandémia ukázala, akú príjemnú rodinnú atmosféru tu máme. Našim zamestnancom sme pri prechode do onlinu doručili domov ich monitory, spolu s rúškami a dezinfekčnými prostriedkami. To nie je len gesto, ale štandard, aký tu chceme mať. Teraz sa pomaly otvárame, ľudia sa vracajú, lebo je tu dobrá atmosféra a kolegovia. Samozrejme, pracovné prostredie sme prispôsobili obdobiu po Covid-19, aby sme chránili zdravie našich ľudí. Popri pripravovaní nového poschodia sa chystáme rekonštruovať a modernizovať aj aktuálne poschodie, aby sa tu ľudia cítili ešte príjemnejšie. A adaptovali sme sa aj v pracovných návykoch. Vieme, že správne nastavenie integrácie práce z domu a práce na pracovisku je kľúčom k spokojnosti zamestnancov a zvýšeniu efektivity práce.
Čím ľudí pritiahnete späť do kancelárií?
Naša budova má dobré zázemie. Je moderná, ekologická, máme materskú školu, fitnescentrum aj jedáleň. Ľudia k nám chodia na skupinové cvičenia, majú tu masáže a komplexnú zdravotnú starostlivosť poskytovanú odborníkmi priamo na pracovisku. U nás sa energia nielen míňa, ale ešte viac dobíja. Aj v tom sme dokonale verní svojmu remeslu (smiech).

- Juraj Barus
- Juraj Barus sa vyše 15 rokov venuje oblasti riadenia financií, rozvoju tímov a vedeniu spoločností. Od vzniku Clarios Slovakia v roku 2019 pôsobí ako konateľ a globálny riaditeľ pre Clarios finančné centrá v Európe, Severnej a Južnej Amerike a Ázii. Od roku 2014 pôsobil ako konateľ a CFO pre IBM Rumunsko a v rokoch 2015 a 2016 bol členom predstavenstva Americkej obchodnej komory a predseda výboru pre kapitálové trhy v Rumunsku. Predtým od roku 2005 pôsobil v spoločnosti IBM, kde sa podieľal na vytvorení centra pre štatutárne účtovníctvo a priame dane v Bratislave.
