Ruskom podporovaní separatisti obvinili ukrajinskú armádu zo zabitia štyroch a zranenia piatich svojich vojakov v dôsledku ostreľovania na vojnou zničenom východe Ukrajiny. Agentúra AFP v utorok pripomenula, že tieto nové obete boli hlásené po tom, ako sa minulý týždeň v Ženeve uskutočnila schôdzka prezidentov Ruska a USA - Vladimira Putina a Joea Bidena.

Roky trvajúci konflikt na východe Ukrajiny - vrátane eskalácie napätia od začiatku roku 2021 - bol síce v programe ich rokovaní, ale na verejnosti neboli oznámené žiadne dohody.

WA 11 Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (uprostred), minister obrany Andrij Zahorodňuk (vľavo) a náčelník generálneho štábu ozbrojených síl Ruslan Chomčak (vpravo) počas spomienkového podujatia na vojakov, ktorí zahynuli pri obrane letiska v Donecku počas vojnového konfliktu v rokoch 2014 až 2015 proti ruským separatistom v pondelok 20. januára 2020 v Kyjeve. Ukrajina požiadala Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) o rozšírenie monitorovacej misie na Ukrajine. V
Neprehliadnite

Veliteľ ukrajinskej armády Chomčak vylúčil ofenzívu proti separatistom v Donbase

K spomínanému útoku došlo v pondelok večer v dedine Lozove neďaleko hlavného mesta samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) - Donecka. Pri zásahu mínometným granátom prišli o život traja vojaci ľudových milícií DĽR a jeden ďalší utrpel zranenia.

Proseparatistická tlačová agentúra DAN uviedla, že jeden ďalší bojovník zahynul a štyria boli zranení, keď sanitku pri evakuácii zranených zasiahla strela z granátometu.

Najvyšší predstaviteľ DĽR Denis Pušilin v reakcii na incident uviedol, že proruské sily podniknú „odvetné kroky".

WA 1 Kyjev - Na snímke z pondelka 9. novembra 2020 ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý v pondelok informoval, že sa nakazil koronavírusom SARS-CoV-2, predsedá  videokonferencii s vládnymi predstaviteľmi vo svojej pracovní v Kyjeve. Zelenskyj je hospitalizovaný. Informovala o tom vo štvrtok 12. novembra agentúra RIA Novosti. Pozitívny výsledok testu na koronavírus mal aj šéf Zelenského kancelárie Andrij Jermak, ktorý je tiež v nemocnici. Poradca šéfa prezidentskej kancelárie Michail P
Neprehliadnite

Zelenskyj by bol rád, keby Nemecko dodávalo Ukrajine zbrane

Ozbrojený konflikt v Donbase vypukol v roku 2014, keď sa po ruskej anexii Krymského polostrova začali od odštiepenie sa od Kyjeva usilovať aj Ruskom podporovaní separatisti v Doneckej a Luhanskej oblasti, kde následne aj vyhlásili svoje republiky nepodliehajúce ukrajinskej vláde. Tento konflikt si už vyžiadal viac ako 13-tisíc obetí.

Po minuloročnom útlme sa boje začiatkom roka 2021 opäť vystupňovali, pričom Rusko zhromaždilo v apríli pri svojich hraniciach s Ukrajinou aj na Kryme asi 100-tisíc svojich vojakov, čo viedlo k sérii varovaní zo strany NATO.

Hoci Rusko neskôr ohlásilo, že svoje jednotky sťahuje, Washington aj Kyjev uviedli, že sa tak stalo len v obmedzenom rozsahu. Kyjev a jeho západní spojenci zároveň naďalej obviňujú Rusko z vysielania vojakov a zbraní na podporu separatistov, čo Moskva popiera.