Dlhy vlád po celom svete vystúpili na rekordnú úroveň. Obsluha dlhov je však lacnejšia ako kedykoľvek predtým, k čomu sčasti prispievajú nákupy vládnych dlhopisov centrálnymi bankami. V zverejnenej správe to uviedla investičná spoločnosť Janus Henderson Investors. Štátne dlhy tento rok vplyvom pandémie Covidu-19 podľa nej vyrastú o ďalšie štyri bilióny dolárov. To predstavuje 768 dolárov na každého zo 4,9 miliardy obyvateľov krajín, ktoré táto investičná spoločnosť zahŕňa do svojho indexu štátnych dlhov.

Janus Henderson odhaduje, že náklady na úroky sa tento rok zvýši len málo a budúci rok klesnú. Svetové vlády za obsluhu dlhu vlani zaplatili dve percentá v porovnaní so 7,6 percenta v roku 1995, spomína správa. V Británii sa vlani schodok rozpočtu rovnal pätine britskej ekonomiky. Britské náklady na úroky boli ale najnižšie od roku 2009 a v roku 2022 dosiahnu rekordné minima, očakáva investičná spoločnosť.

Nové exekúcie sa budú prideľovať transparentne, náhodným výberom.
Neprehliadnite

Slovensko v číslach: Vlaňajšok priniesol veľkú čistku v exekúciách, no dlhy stále ostávajú

Pôžičkové náklady pomohli nadol zraziť centrálne banky svojimi masívnymi nákupmi dlhopisov. Centrálne banky podľa správy vlastnili na konci minulého roka 24 percent globálneho vládneho dlhu a viac ako polovica všetkých nových vládnych pôžičiek v minulom roku bola splatená novo vytlačenou hotovosťou od centrálnych bánk.

Ako kľúčového poskytovateľa úverov na rozvíjajúcich sa trhoch správa identifikovala Čínu. „V roku 1995 Čína na rozvíjajúcich sa trhoch požičala jednu z každých tridsiatich miliárd dolárov. Vlani to bola jedna z každých troch miliárd dolárov," uviedla spoločnosť Janus Henderson.