Za posledný rok sa novým koronavírusom Sars-Cov-2 nakazilo vyše sto miliónov ľudí po celom svete. Desiatky miliónov z ich trpeli a možno ešte stále trpia dlhodobými následkami choroby označovanými ako dlhý covid.

Dlhodobé následky

Britský Úrad pre národnú štatistiku odhaduje, že viac ako pätina ľudí, ktorí covid prekonali, pociťuje symptómy choroby ešte päť týždňov po ochorení. Po dvanástich týždňoch je ich stále desatina.

Typicky horšie sú na tom ženy, keď až takmer každá štvrtá nie je v poriadku ani po piatich týždňoch.  Väčšina z nich udáva ako príznaky únavu, kašeľ, bolesti hlavy či stratu čuchu a chuti. Ďalšia štúdia udáva, že z pacientov s dlhodobými následkami covidu je 59 percent žien.

Podobné výsledky zaznamenala aj kalifornská štúdia. Vedci analyzovali zdravotné záznamy 1 400 pacientov, ktorí mali pozitívny test na koronavírus. Po viac ako 60 dňoch po infekcii takmer tretina z nich pociťovala symptómy.

Zaujímavé je, že pritom až tretina skúmaných pacientov nemala prvých desať dní po nakazení žiadne prejavy. Tie prišli až neskôr. Pokiaľ by neboli pozitívne detegovaní na covid, ani nemuseli vedieť, že trpia chorobou. Lekári hovoria, že aj asymptomatické prípady covidu sa môžu vyvinúť v post-akútny covidový syndróm. 

testovanie v rómskej osade v meste Sečovce
Neprehliadnite

Psychika pôsobí: ľudia s negatívnym testom a zaočkovaní dôchodcovia porušujú karanténu

Postihnutí športovci a deti

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa