Dlh amerických domácností vzrástol v 2. štvrťroku na rekordných viac než 16 biliónov dolárov. Dôvodom sú najmä hypotéky, v rámci ktorých sa dlh zvýšil o vyše 200 miliárd dolárov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá zverejnila najnovšie údaje Federálnej rezervnej banky v New Yorku.

Celkový dlh domácností v Spojených štátoch dosiahol za 2. štvrťrok 16,15 bilióna dolárov (15,80 bilióna eur). V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom to znamená rast o 2 percentá. Rast zaznamenali úvery všetkých typov, najvýraznejšie sa však zvýšil dlh na hypotékach.

Rastie aj hodnota nesplatených úverov

Ako uviedol newyorský Fed v najnovšej štvrťročnej správe o stave financií amerických domácností, celková hodnota nesplatených hypotekárnych úverov dosiahla od apríla do konca júna 11,39 bilióna dolárov, čo v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom predstavuje rast o 1,9 percenta alebo 207 miliárd dolárov.

V porovnaní s 2. štvrťrokom 2021 sa dlh na hypotékach zvýšil o 9,1 percenta. Navyše objem dlhu domácností v USA je v súčasnosti o viac než 2 bilióny dolárov vyšší než vo 4. štvrťroku 2019, teda krátko pred nástupom pandémie nového koronavírusu, dodal newyorský Fed.

Ďalšie dôležité správy

Brusel. Pôda Európskeho parlamentu počas prejavu o stave EÚ v Bruseli 16. septembra 2020. FOTO TASR/AP
Neprehliadnite

Dlhy, populizmus a regulácia. Politikom v Európe chýba kontakt s realitou, na jeseň ukážu tvár