Aká je najvtipnejšia časť rozpočtu verejnej správy na budúci rok? Bezkonkurenčne vyhráva očakávaný príjem Environmentálneho fondu z predaja kapitálových aktív za 66 miliónov eur. Preložené do ľudskej reči, rozpočet počíta s ďalším predajom štátnej rezervy emisií oxidu uhličitého. Nemal by ho prečítať aj Dušan Čistič prv, ako pôjde robiť akože poriadky do Interblue Group?

Týmto sa rezervoár veselých historiek z prípravy rozpočtu verejných financií vyčerpal. Ale netreba podliehať pesimizmu z rozhadzovania peňazí daňovníkov. Stačí podstúpiť malý mentálny experiment pozostávajúci z prudkého zníženia očakávaní. A hneď sa dá na dielo ministra financií Jána Počiatka pozrieť láskavejším okom. Dokonca je ho možné pochváliť za konsolidačné úsilie v porovnaní s týmto rokom. Vo volebnom roku?! Divný Janko.

Rozpočet verejnej správy je vzhľadom na mozgový trust, ktorý sa každú stredu schádza na úrade vlády, husársky kúsok. Deficit bude vysoký, ale nižší ako tento rok. Odstrihnutie mnohých kapitálových výdavkov znamená znížené riziko tunelovania. Aj nesplnenie naplánovaného rozprávkového čerpania eurofondov bude dobrá správa. Keby sa naozaj pomíňali tak, ako ich vláda naprojektovala, rok 2010 by sa zapísal ako rok najväčšieho rozkrádania v histórii krajiny s výnimkou rozdávania fabrík počas mečiarizmu.

Pravda, nie každý je ochotný znižovať nároky na prácu vlády len preto, lebo jej šéfujú Fico, Mečiar a Slota. Pre tento druh masochistov je dobrých správ pomenej. Rozpočet má katastrofálnu výdavkovú štruktúru. Jasní porazení sú napríklad investície do vzdelávania. Škrtenie kapitálových výdavkov je dobrá politika dovtedy, kým táto „úspora“ neznamená budúce vyššie náklady. Predpokladané vyrovnané hospodárenie obcí je vzhľadom na očakávaný výpadok ich príjmov čistý bluf. Nedá sa preto vylúčiť rýchle zvyšovanie daní z príjmov.

Navyše, nie je veľké umenie v tomto roku rozbombardovať verejné financie do tla a potom sa chváliť, že o rok bude nižší deficit. Ale najhorší na tom všetkom nie je sám rozpočet. Tragédia je to politické prázdno, ktoré sa okolo verejných financií rozprestiera. Absencia stratégie, náznaku budúcej rozumnej štrukturálnej, fiškálnej či reformnej politiky. Pre jeden či dva zlé rozpočtové roky sa nemusí zrútiť svet. Bolestná je prognóza pokračovania súčasného ekonomického, politického, právneho aj etického marazmu ďalšie štyri roky.