Na výzvu Bochumského divadla sa zišlo zhruba 200 ľudí pred divadelnou budovou. Divadlo pre tú príležitosť prenajalo chladiarenský automobil podobný tomu, v ktorom boli nájdené telá utečencov.

Na zemi pred vozidlom bol vyznačený obdĺžnik s rozmermi 2,5 krát šesť metra. To zodpovedá rozmerom nákladového priestoru automobilu. Ľudia boli najskôr vyzvaní, aby zaplnili vyznačený priestor. Potom 71 dobrovoľníkov nastúpilo do dodávky. Zadné dvere však zostali otvorené.

Nákladné auto bolo úplne zaplnené, ľudia boli natesnaní jeden na druhom, povedal umelecký poradca divadla Olaf Kročko. Dojem na mňa urobilo ticho, v ktorom sa to všetko odohralo, dodal O. Kročko.

Akcia podľa neho nebola neúctivá. Takáto je vraj politická realita Európy, kde trpiaci ľudia dávajú tisíce eur, aby sa vydali na tak riskantné cesty, zatiaľ čo pre Európanov je cestovanie tak jednoduché.

V útrobách nákladného vozidla odstaveného na rakúskej diaľnici zomrelo 59 mužov, osem žien a štyri deti. Vyšetrovatelia potvrdili zadržanie štyroch prevádzačov. Vozidlo údajne riadili traja Bulhari, jeden z nich pochádzal z Libanonu. Štvrtým zadržaným je Afganec.