Investície do inovácií a digitalizácie sú cestou na prekonanie krízy spôsobené pandémiou ochorenia COVID-19. Slovensko potrebuje vytvoriť podmienky na postupnú digitálnu transformáciu všetkých oblastí spoločnosti - na zvýšenie kvality života občanov, vznik lepšie platených pracovných miest a zvýšenie konkurencieschopnosti priemyslu.

Moderné digitálne riešenia

V panelovej diskusii na konferencii GLOBSEC 2021 Bratislava Forum to v stredu povedala ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí).

„Slovensko potrebuje moderné digitálne riešenia naprieč všetkými oblasťami. Veľký dôraz budeme klásť na digitalizáciu podnikov, vedu, výskum a inovácie. Podnikom sprístupníme špičkové technológie, vysokovýkonné výpočty vďaka superpočítačom či nasadenie umelej inteligencie. Iba ak budú mať naše firmy prístup k takýmto technológiám, budú môcť konkurovať na domácom aj medzinárodnom trhu,“ povedala Remišová.

Novozvolená predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová hovorí k novinárom po zvolení počas snemu strany Za ľudí, 8. augusta 2020 v Trenčianskych Tepliciach. FOTO TASR - Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

Veronika Remišová vyprodukovala rozumnú myšlienku. Realizovať ju bude ťažšie

Jedným zo základov digitalizácie zakomponovaných do plánu obnovy je podľa nej rozvoj digitálnej infraštruktúry a konektivity.

Práve plán obnovy je podľa vicepremiérky šancou naštartovať reformy, ktoré členské štáty posunú skokovo vpred. „Po prvý raz budeme mať na takéto ambiciózne zmeny a reformy aj finančné krytie,“ zdôraznila Remišová.

Investície v stovkách miliónov eur

V komponente Digitálne Slovensko ráta plán obnovy s investíciami vo výške 580 miliónov eur. V rámci digitálnej transformácie plánuje rezort podporovať aj riešenia v oblasti boja proti dezinformáciám a digitálnu inklúziu.

Na snímke ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) Veronika Remišová (Za ľudí) počas tlačovej konferencie, na ktorej predstavila dva prototypy aplikácií, ktoré majú v čase pandémie umožniť jednoduchšie cestovanie v rámci Európskej únie  28. mája 2021 v Bratislave. Aplikácia GreenPass umožní občanom naskenovať si QR kódy potvrdzujúce vakcináciu, test či prekonanie ochorenia COVID-19. Štátne inštitúcie, najmä polícia, majú kontrolovať kódy prostredníctvom aplikácie Over
Neprehliadnite

Remišová chce na ministerstve investícií definitívne poupratovať, cieľom je urýchliť reformy

“Ak chceme rozvíjať digitálne inkluzívnu spoločnosť, žiadna veková kategória nemôže zostať bokom. Seniori sú najmä z hľadiska digitálnej chudoby výrazne ohrozenou skupinou, a preto pripravujeme špeciálne cielený program na ich ochranu a zvýšenie ich digitálnych zručností. Súčasťou digitálnej transformácie je tiež reforma vysokorýchlostného pripojenia na internet a pokrytie bielych miest do roku 2030,” doplnila vicepremiérka.

Spolu pôjde na digitálne riešenia naprieč všetkými oblasťami z plánu obnovy a odolnosti až vyše miliardy eur. Ďalšie investície do tejto sféry pôjdu aj z klasických eurofondov, z ktorých bude mať Slovensko na roky 2021 - 2027 takmer 13 miliárd eur.