Aktuálne dianie na finančných trhoch v súvislosti s vývojom okolo švajčiarskej banky Credit Suisse nepredstavuje pre slovenský finančný sektor riziko. Pre TASR to uviedol vedúci oddelenia komunikácie Národnej banky Slovenska Peter Majer.

Obyvatelia Slovenska sa podľa neho o svoje úspory a peniaze v bankách nemajú dôvod obávať.

„Slovenské banky patria k najstabilnejším a najodolnejším v rámci EÚ. Úroveň kapitálu dosahuje jednu z najvyšších úrovní za posledné roky. Podobne aj ziskovosť či kvalita úverov dosahujú vysoké úrovne," doplnil Majer.

Európske akciové trhy sa dostali pod tlak po správe, že druhú najväčšiu švajčiarsku banku Credit Suisse, ktorá čelí vážnym problémom, prevezme jej väčší domáci rival UBS. V pondelok ráno po otvorení búrz akcie bánk v Nemecku a vo Francúzsku prudko klesli. Napríklad cena akcií Deutsche Bank sa dočasne prepadla takmer o 10 percent a Commerzbank o viac ako 7 percent. Vo Francúzsku akcie poskytovateľov finančných služieb a poisťovní čiastočne padali hlboko do červených čísel.

Európsky bankový index klesol o 5,3 percenta a index poisťovní o 3,3 percenta. Akcie Credit Suisse strácali takmer 64 percent a cena akcií UBS krátko po začiatku obchodovania na burze v Zürichu klesla takmer o 9 percent.

Ďalšie dôležité správy

KK87 Zürich - Na snímke logá švajčiarskych bánk Credit Suisse a UBS na budovách 18. marca 2023 v Zürichu. Credit Suisse údajne odmieta ponuku UBS na prevzatie, keďže ju považuje za príliš nízku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.  Najväčšia švajčiarska banka UBS ponúkla za problémovú dvojku na domácom trhu až miliardu USD (941 miliónov eur). Credit Suisse ju však s podporou svojho najväčšieho akcionára odmieta. FOTO TASR/AP
Logos of the Swiss banks Credit Suisse and UBS a
Neprehliadnite

Investori trestajú UBS za prevzatie Credit Suisse, akcie padajú