Aktualizované 23.5. 2011 o 16:23 o reakciu ministerstva hospodárstva

Deutsche Telekom rokuje so slovenskou vládou o odkúpení zvyšného 49-percentného podielu v Slovak Telekome. Pre agentúru Bloomberg to povedal šéf nemeckého telekomunikačného koncernu pre Európu Roland Mahler. Deutsche Telekom tiež uvažuje o kúpe operátorov prevádzkujúcich pevné linky na trhoch, ako je napríklad Poľsko. Ministerstvo hospodárstva však tvrdí, že s nemeckým akcionárom nerokuje o predaji podielu, ale výlučne o vyplatení dividend.

Slovenská vláda signalizovala, že chce predať zvyšný podiel v Slovak Telekome. Peniaze z privatizácie by jej mali pomôcť znížiť rozpočtový schodok. Podľa analýzy Fondu národného majetku by mohla za 49-percentný podiel získať okolo jednej miliardy eur. Fond tvrdí, že vláde sa neoplatí ponechať si svoj menšinový podiel.

Vláda ešte neurčila, akým spôsobom svoj podiel predá. Predkupné právo má väčšinový vlastník Deutsche Telekom, ktorý má v Slovak Telekome 51 percent. Predaj by sa mal uskutočniť do budúcej jesene.

Deutsche Telekom naopak váha, či má zvýšiť 30-percentný podiel v gréckom operátorovi Hellenic Telecommunications Organization (OTE), uviedol Mahler. Príčinou je recesia v Grécku a nedostatok spolupráce zo strany gréckej vlády.

Atény chcú tento rok predať 20-percentný podiel v OTE v rámci rozsiahleho privatizačného programu v celkovej hodnote 50 miliárd eur. Deutsche Telekom tiež uvažuje, či k svojim mobilným operáciám v Poľsku, Holandsku alebo Rakúsku pridá aj operácie v oblasti pevných liniek alebo širokopásmového internetu, dodal Mahler.

Ministerstvo rozhovory o predaji popiera

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR ako 34-% akcionár spoločnosti Slovak Telekom (ST) podľa hovorkyne šéfa rezortu Daniely Piršelovej s nikým nerokoval a ani nerokuje o predaji podielu v ST. 

"Rokovania, ktoré prebiehajú medzi MH SR a spoločnosťou Deutsche Telekom (DT), sa týkajú výlučne vyplatenia dividend zo strany DT, na ktoré má SR ako 49-% akcionár plné právo. Na ich vyplatení bude MH SR trvať aj naďalej," uviedla pre TASR Piršelová v reakcii na informácie zverejnené agentúrou Bloomberg.

Ani Fond národného majetku (FNM) SR s nemeckým telekomunikačným gigantom nerokoval. "FNM SR nerokoval s majoritným akcionárom o odpredaji svojho podielu v spoločnosti Slovak Telekom," potvrdil riaditeľ Kancelárie predsedníčky Výkonného výboru FNM SR Miloslav Homola.

Foto na titulke - Maňo Štrauch