Snaha pomenovať jeden z novej generácie vysokorýchlostných vlakov po Anne Frankovej je súčasťou nového projektu spoločnosti Deutsche Bahn, ktorá si chce týmto spôsobom uctiť celkovo dvadsaťpäť významných Nemcov.

Po železnici by v budúcnosti mali jazdiť vlaky pomenované napríklad po povojnových kancelároch Konradovi Adenauerovi, Ludwigovi Erhardovi a Willym Brandtovi, po členoch protinacistickej odbojovej organizácie Biela ruža súrodencoch Hansovi a Sophii Schollových, po teológovi a odbojárovi Dietrichovi Bonhoefferovi, filozofoch Hannah Arendtovej a Karolovi Marxovi či herečke a speváčke Marlene Dietrichovej. Mená vybrala odborná porota z návrhov zo strany verejnosti.

Pomenovanie jedného z vlakov po A. Frankovej kritizovala aj poslankyňa nemeckého parlamentu za konzervatívnu bavorskú Kresťanskosociálnu úniu (CSU) Iris Eberl. „Pomenovať vlak 'Anne Frank' je neúctivé,“ uviedla na Twitteri. Už pred ňou kritizoval výber mena aj novinár Julian Reichelt. „Nemecké dráhy teraz pomenujú vlaky po obetiach deportácií vykonaných dráhami a začnú s Anne Frankovou,“ napísal novinár denníka Bild.

Rezervovaný postoj vyjadrila k plánu Nemeckých dráh aj amsterdamská Nadácia Anne Frankovej. „Pomenovanie vyvoláva kontroverzie a my tomu rozumieme,“ uviedla vo vyhlásení. Spojenie Anny Frankovej s vlakom podľa nej vyvoláva asociácie s prenasledovaním Židov a deportáciami počas druhej svetovej vojny. „Uvedomujeme si ale tiež, že takéto iniciatívy väčšinou vznikajú s dobrým úmyslom,“ doplnila nadácia.

Cieľom projektu je „uctiť si tieto osobnosti a udržať ich v živej pamäti“, uviedla v pondelok hovorkyňa Nemeckých dráh. Meno Anne Frankovej ako symbolu mierového spolužitia rôznych kultúr podľa nej v ankete ľudia navrhovali najčastejšie. Nemecké dráhy sú si vedomé svojej zodpovednosti a kriticky sa vysporadúvajú s dejinami organizácie, na ktorej činnosť nadväzujú, dodala hovorkyňa DB.

Predchodcom Nemeckých dráh boli Nemecké ríšske dráhy (Deutsche Reichsbahn), ktoré asistovali pri deportácii miliónov Židov a ďalších obetí nacistického režimu do koncentračných a vyhladzovacích táborov.

Anne Frank sa narodila v roku 1929 vo Frankfurte nad Mohanom a o päť rokov neskôr utiekla spolu s rodičmi pred nacistickým režimom do Holandska. Počas vojny sa niekoľko rokov skrývala v Amsterdame. Anne si v úkryte viedla denník, ktorý je v súčasnosti jedným z najznámejších svedectiev o holokauste. Nakoniec bol však ich úkryt prezradený. Anne zomrela v roku 1945 v koncentračnom tábore Bergen-Belsen. Denník Anne Frankovej bol preložený do viac ako šesťdesiatich jazykov a predalo sa ho viac ako 30 miliónov kusov.