Podľa agentúry ANSA tak ide o prvé dôsledky zákona o povinnom očkovaní, ktorý presadila ministerka zdravotníctva Beatrice Lorenzino.

Riaditeľka dvoch turínskych materských škôl Elena Cappaio upozornila rodičov dvoch detí, že pre ich ratolesti zostávajú brány zariadenia uzavreté do vykonania nápravy.

„Taký je zákon,“ povedala E. Cappaio. „A nebudú môcť nič robiť, kým nedostanem doklady, ktoré potvrdzujú, že zákon dodržiavajú,“ dodala.

Rovnaký krok urobila aj škôlka v obci Collegno neďaleko Turína. Naopak podľa ANSA škôlka a škola vo Valle d'Aosta ešte umožnili príchod ôsmim neočkovaným deťom.

Talianski zákonodarcovia schválili povinné očkovanie detí proti desiatim chorobám vlani v júli okrem iného pod vplyvom výrazného nárastu počtu prípadov osýpok.

Deti v školskom veku majú podstupovať vakcináciu okrem iného proti osýpkam, zápalu mozgových blán, tetanu, detskej obrne, mumpsu a čiernemu kašľu.

Rodičia, ktorí svojich potomkov očkovať nenechajú, riskujú správnu pokutu do výšky 500 eur.

Oproti roku 2016 Taliansko o rok neskôr zaznamenalo trojnásobný počet ochorení osýpkami. Podiel dvojročných detí, ktoré sú očkované proti tejto nákazlivej chorobe, sa znížil z viac ako 90 percent pod 80 percent. Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie by zaočkovanosť mala byť 95-percentná a vyššia.

Proti zákonu niekoľko týždňov protestovali jeho odporcovia, ktorí tvrdia, že vo väčšine krajín Európskej únie očkovacia povinnosť nie je. Kvôli obavám z vedľajších účinkov očkovania odmietajú v Európe a v USA očkovať svojich potomkov desiatky tisíc rodičov.