Dohoda s európskym výrobcom lietadiel bola podpísaná dnes na dubajskej leteckej show, oznámil dopravca, ktorý od roku 2010 lieta z Dubaja aj do Prahy.

Dohoda predstavuje konečnú verziu predbežnej zmluvy o kúpe 40 lietadiel A330neo a 30 lietadiel A350, o ktorej sa podľa agentúry Reuters jednalo od začiatku roka. Podľa agentúry AP je zmluva medzi Emirates a Airbusom najväčším uzavretým obchodom na tejto najrozsiahlejšej leteckej akcii na Blízkom východe.

Spoločnosť Emirates dnes tiež oznámila, že stále rokuje s americkým konkurentom Airbusu firmou Boeing o budúcnosti predbežnej objednávky na 40 strojov typu 787 Dreamliner.

Aerolinky Emirates vykázali vo finančnom roku 2018/2019 najnižšie zisky za desať rokov. Príčinou boli vysoké ceny ropy, silný americký dolár a vyššia konkurencia. Čistý zisk jednej z najväčších leteckých spoločností sveta klesol o 69 percent na 871 miliónov Emirátskych dirhamov. Európskemu výrobcovi leteckej techniky Airbus stúpol v tohtoročnom treťom štvrťroku čistý zisk o tri percentá na 989 miliónov eur.